Zbog aktuelnih tragičnih događaja u regionu, ali i prijetećih – uznemirujućih poruka na društvenim mrežama u našem kantonu, odnosno Bihaću – provjerili smo koliko nadležni organi i institucije posvećuju pažnju edukaciji, predavanjima i općenito radu sa djecom.

Konkretno, Policija Unsko – sanskog kantona redovno, na mjesečnom ili godišnjem nivou, provodi edukativne aktivnosti i predavanja u osnovnim i srednjim školama, potvrđeno je iz ovdašnje Uprave policije.

Dakle, posebna pažnja je usmjerena na rad sa djecom i to kroz segment ili program “Rad policije u zajednici” (RPZ). Rad policije u zajednici podrazumijeva partnerstvo između policije i građana u kojem partneri djeluju i rade zajedno na uočavanju i rješavanju problema u zajednici. Ukratko rečeno: rad policije u zajednici, s jedne strane, predstavlja filozofiju rada policije, a s druge strane, to su operativni koncepti i mjere koje se primjenjuju u korist sigurnosti neposrednog okruženja građana, te jačaju osjećaj sigurnosti i doprinose odnosu povjerenja između građana i policije.

Upravo u okviru toga, osposobljeni istražitelji – inspektori zajedno sa osobljem osnovnih i srednjih škola u Unsko-sanskom kantonu planski provode edukaciju i predavanja učenicima o vršnjačkom nasilju, maloljetničkoj delikvenciji i štetnosti upotreba droga. Ti programi se realiziraju gotovo na mjesečnom nivou.

Također, Uprava policije USK svake godine u saradnji sa UNDP-om provodi kampanju vezanu za oružje, pod nazivom “Vatreno oružje ne svira”. Naglašeno je da se u toj kampanji kroz predavanja, podjelu letaka i drugog promotivnog materijala, pokušava na najjasniji način ukazati ili objasniti sve opasnosti i posljedice koje donosi upotreba vatrenog naoružanja.

(radiobihac.com)