Panel diskusijom „Lokalni napori i međunarodna podrška u rješavanju rodno zasnovanog nasilja i femicida“, u Bihaću je nastavljena kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koju pod sloganom „Zaustavimo femicid“ u Bosni i Hercegovini provodi UN Women BiH.

Najmanje 70 žrtava femicida ili njegovog pokušaja zabilježeno je u BiH od 2013. do novembra 2023. godine, a samo u prvih šest mjeseci ove godine ubijeno je sedam žena, podaci su nevladinih organizacija na osnovu medijskih izvještaja. Brojevi bi mogli biti i znatno veći jer u BiH još uvijek nije uspostavljen adekvatan sistem za praćenje i evidentiranje slučajeva femicida. Alarmantne brojke su razlog zašto su rodno motivisano ubistvo žene i načini za njegovu prevenciju u fokusu ovogodišnje kampanje.

„Ako želimo da spriječimo femicid – odnosno ubistvo žene zato što je žena, uvijek moramo imati na umu da žena mora imati povjerenje da će je zajednica i sistem zaista i zaštititi ako se odluči na korak da izađe iz kruga nasilja“, izjavila je Mersiha Zulčić, koordinatorica za zaštitu pri programu sprečavanja nasilja nad ženama u UN Women BiH.

Panel diskusija u Bihaću relizirana je u partnerstvu sa Gender centrom Vlade Federacije BiH, Ambasadom Italije u BiH, Misijom OSCE-a u BiH, te udruženjem „Žene sa Une“. Tokom diskusije razmotrena su važna pitanja s kojima se suočavaju lokalne zajednice u vezi sa problemom nasilja nad ženama i djevojčicama, s posebnim fokusom na povećani rizik od rodno zasnovanog nasilja i femicida među ranjivim grupama, u kontekstu migracija, raseljavanja i socio-političke nestabilnosti. Pored toga, predstavljeni su dostupni programi prevencije i odgovora na rodno zasnovano nasilje.
Aida Behrem, direktorica bihaćkog udruženja “Žene sa Une”, poručila je da kreiranjem lokalnih partnerstava sa svim pružaocima usluga lokalne zajednice mogu dati značajan doprinos rješavanju potreba ranjivih grupa žena i doprinijeti borbi protiv nasilja nad ženama.
„Zagovaranje za poticajno okruženje za ranjive kategorije žena i one koje su u riziku od nasilja u porodici, programi osnaživanja žena, pristup obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti, ali i uspostavljanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života, neki su od koraka koje lokalne zajednice mogu poduzeti kako bi žene bile zaštićene od nasilja“, rekla je Behrem.
Globalna statistika pokazuje kako širom svijeta svakih deset minuta jednu ženu ubije njen intimni partner ili član porodice. Kako bi ovakve brojke bile smanjene, potreban je i strateški pristup borbi protiv nasilja i multisektorsko djelovanje različitih institucija. Na panelu u Bihaću istaknuto je da

Koordinacioni odbor za praćenje Gender akcionog plana (GAP) Unsko-sanskog kantona za period od 2022. do 2025. godine surađuje sa kantonalnim organima uprave u izradi i provođenju plana za praćenje, evaluaciju i izvještavanje o implementaciji ovog dokumenta.

“Jedna od šest prioritetnih oblasti djelovanja kantona prema GAP-u je Sprečavanje i suzbijanje nasilja na osnovu spola, uključujući nasilje u porodici kao i trgovinu ljudima, te se redovnim praćenjem i izvještavanjem o realiziranim aktivnostima ukazuje na trenutno stanje rodne ravnopravnosti u Unsko-sanskom kantonu, ali daje uvid i u one segmente koji zahtijevaju unapređenje rada”, izjavila je Fatima Šušnjar, predsjednica Koordinacionog odbora.