Jedanaesteročlana romska porodica Đine Halilović, koja je godinama živjela u nehumanim uvjetima, spavajući čak i u kombiju ispod tribina stadiona u Sjevernom logoru u Mostaru prije godinu dana dobila je krov nad glavom.

Piše: Irma Leto Nametak/Istina.media

Pitanje je bi li se to ikada dogodilo bez tople ljudske inicijative u pozadini. Naime, njihov prelazak iz očaja u novi početak ne bi bio moguć bez Ajle Velagić Kreso koja nadahnjuje svojom nesebičnošću i ustrajnošću.

Borba za dom porodice Halilović-Sejdić

Priča o porodici Đine Halilović počela je prije gotovo dvije decenije kada su Đina i Ajla prvi put stupile u kontakt. Tokom svih tih godina, Ajla je bila uz njih pružajući im osnovnu pomoć u vidu hrane, lijekova, odjeće i pelena. No, prava borba počela je u kolovozu 2023. godine, kada je saznala da porodica spava u kombiju ispod stadionskih tribina.

“Đina mi je rekla da traži smještaj pod kiriju i pitala da li mogu pomoći. Znala sam da moram nešto učiniti”, prisjeća se Ajla. Međutim, porodica Halilović-Sejdić (Đina Halović, njen suprug Elvis Sejdić i njihovih devetero djece) suočila se s velikim preprekama – zbog brojnosti obitelji i predrasuda prema Romima, niko nije bio voljan da im iznajmi dom.

Ajla je uložila tri mjeseca svog života u borbu za smještaj obitelji, svakodnevno provodeći osam sati u institucijama, na telefonima i tražeći pomoć od nadležnih.
“Na njihovu sreću, a moju nesreću, u to vrijeme sam bila nezaposlena i mogla sam se u potpunosti posvetiti njihovom slučaju”, prisjeća se Ajla.

Upravo zahvaljujući njenom zalaganju, porodica je dobila gradski stan – sigurno utočište nakon godina neizvjesnosti.

“Najinteresantniji momenat ove čitave priče je da je stan bio namješten, ali nismo priključili bojler koji je trebao biti priključen za dva dana. Đina nije htjela da uđu u stan dok ih sve ne okupa i ne legne čiste u krevet  – ostali su još 2 dana na minusu pod nebom. Prvo jutro sam je zovnula u 11 sati da je pitam šta ima i kako je protekla noć, na šta mi je odgovorila: ‘Moja Ajla, djeca zaspala u 8 navečer i u 10 ujutro svi još spavaju, a ja gledam dišu li, jesu li živi’”, priča Ajla dalje, dodajući kako je taj trenutak označio početak novog poglavlja za cijelu porodicu.

Kada je ovo sve pokrenula, ova ‘žena iz naroda’, kako sama za sebe kaže, nije ni zamišljala kako će teći put, ali kako kaže nije joj ni bilo bitno – bitno joj je bilo samo da su na toplom i suhom.

“Đina je ‘žena, majka, kraljica’, a inače se osipam na tu izjavu ‘titule’ obzirom na to kome se sve dodjeljuje, ali ona je to u pravom smislu. Kroz sav taj put, stalno me pitala: ‘Ajla kako ću se ja tebi odužiti za sve što činiš za nas?’ Odgovorila sam joj da će mi najveća nagrada biti to što djeca idu u školu”, dodaje.

Djeca su sada redovna i u školi i na treninzima.

Danas, godinu dana nakon useljenja, život porodice Halilović-Sejdić izgleda potpuno drukčije. Troje djece redovno ide u školu, dvoje se priprema za vrtić, dok dva dječaka treniraju fudbal i već postižu zapažene rezultate. Porodica je prošla sve potrebne zdravstvene preglede, a Ajla trenutno radi na prikupljanju dokumentacije za genetske analize van BiH zbog sumnje na rijedak sindrom kod dvoje djece.

Otac Elvis Sejdić, stub porodice, svakodnevno vozi djecu na treninge i utakmice. “Ništa mu nije teško”, kaže Ajla, dodajući kako su djeca lijepo prihvaćena u školi i klubovima od vršnjaka i roditelja. Od djece iz klubova dobila je titulu “tetke” za koju ističe da je ponosno nosi.

Borba protiv institucionalnih barijera

Ajla je otvoreno govorila o problemima s kojima se Romi suočavaju u Mostaru. Grad nema njihovog predstavnika, što dodatno otežava implementaciju Lokalnog akcijskog plana za Rome u HNK.

“Romi su nepismeni i teško se snalaze. Bez predstavnika i posrednika, njihova prava ostaju zanemarena”, objašnjava Ajla.

Dodaje kako se stigmatizacija romske zajednice mora razbiti, te da porodica Halilović-Sejdić sada služi kao primjer drugim Romima – pokazuje da obrazovanje i društvena integracija mogu promijeniti percepciju o njima. “Želim da ljudi vide ovu porodicu kao dokaz da Romi nisu samo prosjaci i beskućnici. Potrebna im je prilika”, kaže Ajla.

Podrška zajednice i Ajlina misija

Ajla naglašava da sama ne bi mogla uspjeti bez podrške građana Mostara i regije, koji su nesebično pomagali. “Hvala svim ljudima koji su mi pomogli da ovu porodicu ‘skućimo’. Ovo je bio moj najveći ‘projekt’, ali i najljepši“, ističe.

Iako je porodica Halilović-Sejdić danas na sigurnom, Ajla ne planira stati. Trenutno pomaže i drugim romskim porodicama, uključujući jednu djevojčicu koju je upisala u školu i sada prati njene roditeljske sastanke.

“Sama ne mogu promijeniti svijet, ali mogu baciti kamen i stvoriti mnogo valova”, zaključuje Ajla, dodajući kako je njen cilj razbijanje stereotipa i stvaranje boljeg svijeta za sve.

Priča o porodici Halilović-Sejdić i Ajli Velagić Kreso dokaz je da pojedinac može promijeniti živote, ali i inspiracija svima da ne zatvaraju oči pred tuđom mukom.

istina.media