Nova naredba ima za cilj da pod Trampovu kontrolu dovede nezavisne agencije preuzimanjem različitih sektora.

Donald Tramp (Trump) je potpisao izvršnu naredbu koja će mu omogućiti da postane najmoćniji predsjednik u historiji Sjedinjenih Američkih Država, koristeći kontroverznu Ustavnu teoriju da sprovede svoju viziju apsolutističke predsjedničke vlasti.

Van nadzora Kongresa i sudova

Nova naredba ima za cilj da pod Trampovu kontrolu dovede nezavisne agencije preuzimanjem različitih sektora koji inače djeluju u skladu s Kongresom i stavljanjem pod kontrolu izvršne vlasti u Bijeloj kući. Potpisana naredba također nalaže da predsjednik i ministar pravde tumače zakon, ostavljajući praktično Donalda Trampa van nadzora Kongresa SAD i sudova.

Posmatrači sugerišu da Tramp koristi Ustavnu teoriju jedinstvene izvršne vlasti, koja predsjedniku daje široka ovlaštenja. Ova konzervativna teorija tvrdi da Član Dva Ustava SAD, koji definiše predsjednička ovlaštenja, predsjedniku daje isključivu vlast nad svim zvaničnicima i zaposlenima u izvršnoj vlasti, prenio je Dailymail.

Teorija jedinstvene izvršne vlasti također tvrdi da predsjednik ima ovlaštenje da poništi nadzor Kongresa o ograničenjima kao što je mogućnost smjenjivanja čelnika nezavisnih agencija. Trampova nova izvršna naredba daje mu moć nad različitim agencijama kao što su Savezna komisija za komunikacije (FCC), Savezna trgovinska komisija (FTC) i Komisija za hartije od vrijednosti (SEC).

Smanjenje izvršne birokratije

Rasel Voht, arhitekta kontroverznog “Projekta 2025” i trenutni šef Kancelarije za upravljanje i budžet, smatra se velikim zagovornikom smanjenja izvršne birokratije, naveo je portal Politico.

Naredba omogućava Vohtu da “uspostavi standarde učinka i ciljeve za rukovodioce nezavisnih agencija, prema potrebi i u skladu sa primjenjivim zakonom, i redovno izvještava predsjednika o njihovom učinku i efikasnosti u postizanju tih standarda i ciljeva.”

Voht, koji je trenutno vršilac dužnosti direktora Kancelarije za zaštitu potrošača, također je dobio ovlaštenje da pregleda i mijenja budžete agencija “kako bi unaprijedio politike i prioritete predsjednika.”

Tramp tvrdi da bi ovo omogućilo vladi da “bude zaista odgovorna američkom narodu.”

Predsjednik je također smijenio čelnike Nacionalne komisije za radne odnose i Kancelarije za etiku u vladi. Voht, zajedno s Nacionalnim ekonomskim vijećem i Vijećem za unutrašnju politiku Bijele kuće, sada može da angažuje te agencije da “redovno sarađuju i koordiniraju politiku i prioritete” prema naredbi.

Naredba također nalaže da zaposleni ne mogu “promovisati tumačenje zakona koje se protivi stavu predsjednika ili ministra pravde o nekoj pravnoj stvari”. Ovaj potez je u skladu s Trampovim pokušajem da “isprazni močvaru” i ima neograničenu vlast tokom svog drugog mandata.

Tramp je potpisao brojne izvršne naredbe u posljednje tri sedmice, od kojih su mnoge već izazvale pravne izazove i tužbe zbog potencijalne neustavnosti. Ova posljednja naredba vjerovatno neće biti izuzetak.

Iako naredba ne spominje Donalda Trampa direktno, on je sugerisao da se oslanja na Ilona Maska (Elon Musk) kao način da progura željene politike nakon što je bio razočaran u blokade u Vašingtonu tokom svog prvog mandata.

Mask je u zajedničkom intervjuu s Trampom izjavio da je on samo “tehnička podrška” predsjedniku. Međutim, Tramp je pojasnio da je pravi Maskov zadatak u federalnoj vladi da prevaziđe birokratski proces i “uradi to.”

Predsjednik je za Fox News izjavio kako su izvršne naredbe izdavane, ali nisu usvojene efikasno ili na vrijeme. Međutim, tvrdi da je Mask uspio da pojednostavi implementaciju. Tramp se našalio da je izabrao Ilona Maska za svoju desnu ruku u Vašingtonu jer “nije mogao da nađe nikoga pametnijeg” od njega, aludirajući na osnivača kompanija Tesla i SpaceX.

(avaz.ba)