Dok je pažnja Evrope usmjerena na Ukrajinu, tenzije na Zapadnom Balkanu tinjaju, a lideri u regionu — kao i u Britaniji — strahuju da će ruski predsjednik Vladimir Putin iskoristiti trenutak da dodatno raspali postojeće podjele u bivšoj Jugoslaviji.

Pisao je to Politico, navodeći kako Zapadni Balkan visoki britanski zvaničnici nazivaju “drugom kriznom tačkom”, a s obzirom na to da se situacija pogoršava, Velika Britanija se zalaže za ubrzano priključenje svih šest država regiona Evropskoj uniji kako bi se spriječio rast ruskog uticaja.

“U trenutku kada imamo rat u Evropi i vidimo dugu ruku ruskog uplitanja i u ovom regionu, bio bi lud onaj ko bi skrenuo pogled sa Zapadnog Balkana, gdje i dalje postoje neriješena naslijeđena pitanja”, rekao je britanski ministar vanjskih poslova David Lammy tokom posjete regionu prošle sedmice, navodi se.

“Putinovi interesi ovdje su da region ostane nestabilan. Njemu odgovara da zemlje Zapadnog Balkana ostanu na ivici, da imaju destabilizirano stanovništvo i da se vodi cyber i hibridni rat.”

Šta piše o krizi u BiH i Dodiku?

Politico piše kako sve zemlje regiona pokušavaju postati članice EU, ali je to spor i politički nabijen proces. Suočavaju se s velikim izazovima, kako unutar svojih država, tako i u međusobnim odnosima.

Navodi primjer Bosne i Hercegovine i naše političke krize jer lider bosanskih Srba Milorad Dodik izbjegava hapšenje zbog svojih separatističkih stavova. Istovremeno, nastavlja se u tekstu, Srbija optužuje Kosovo za represiju nad srpskom manjinom, dok Kosovo optužuje Srbiju za izazivanje nasilja na svojoj teritoriji.

Stručnjaci i ministri strahuju da će Kremlj iskoristiti duboko ukorijenjene etničke i vjerske tenzije kako bi podstakao novi haos i ojačao svoj uticaj u dvorištu EU.

“Ili će sada krenuti naprijed, ili će nastaviti da budu Putinovo igralište”, rekao je jedan britanski zvaničnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti. “Postoji samo mali vremenski prozor” u kojem balkanske države moraju “prestati sjediti na dvije stolice”, prije nego što se EU potpuno posveti Ukrajini.

“Paradoks ovdje živi”

Lammy vjeruje da Srbija — uprkos demokratskom nazadovanju, bliskim vezama s Rusijom i odbijanju da prizna Kosovo — zaista želi postati članica EU, iako se razlikuju mišljenja o načinu i tempu tog puta.

“Postoje različite vizije kako doći do toga i koliko ozbiljno. A postoji i alternativna, mračnija vizija — oligarhija, korupcija, snažna kontrola države, gotovo policijska država. Te su vizije u sukobu na ovom prostoru”, rekao je Lammy u Beogradu.

Kompletnu i detaljnu analizu pročitajte u objavi Politica.

(Vijesti.ba)