14 DANA nakon isteka roka za predaju dokaza o objavljenom pregledu 60 verifikacijskih prototipova za robotaksije, u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i dalje nemaju nikakvu potvrdu da je tvrtka Project 3 Mobility (P3M), koju je Mate Rimac prozvao Verne, zaista ispunila taj zahtjev. Kako doznaje Index, Ministarstvo je uputilo požurnicu prema tvrtki Mate Rimca da im se hitno dostave podaci.
Naime, 60 vozila, odnosno prototipova, trebalo je biti verificirano do zadnjeg dana ožujka. To je jasno definirano u ugovoru s Europskom komisijom, na temelju kojeg je tvrtka Mate Rimca dobila europske milijune.
Može li Rimac isporučiti obećano?
Taj rok prvotno je trebao biti u prvom kvartalu 2024. godine, no P3M je dobio odgodu, i to godinu dana, jer su tvrdili da je kod njihovog dobavljača došlo do destabilizacije opskrbnog lanca za dijelove. Drugi rok bio je zadnji dan ožujka, a on je istekao.
“Dovršena proizvodnja verifikacijskih prototipova, uključujući razvoj platforme za autonomna vozila i baterijskih sustava te testiranje prototipova i sustava za autonomnu vožnju”, jasno je naznačeno u dokumentima u kojima se definira što je trebalo biti napravljeno do kraja ožujka kako bi se ispoštovao ugovor o bespovratnoj dodjeli proračunskog novca.
Ministarstvo koje vodi Oleg Butković i koje treba obavljati nadzor nad tim projektom, za koji je Europska komisija planirala dati ukupno 179 milijuna eura, još uvijek skuplja podatke o tome je li Rimac uopće ispunio plan i može li isporučiti obećano.
Butković: Ako se Rimac ne bude pridržavao stavki iz ugovora, trebao bi vratiti europski novac
“Ako se Rimac ne bude pridržavao stavki iz ugovora, trebao bi vratiti europski novac”, ponavlja ministar Butković, čije ministarstvo već čeka odgovor iz tvrtke Project 3 Mobility o tome kakvo je prolazno vrijeme tog projekta.
Upitali smo tvrtku Project 3 Mobility, odnosno Verne, zašto ne odgovara Ministarstvu na upit o verifikacijskim prototipovima, no nismo dobili nikakav odgovor. Pitali smo ih i hoće li vratiti europski novac te što se događa s projektom. No, krenimo redom.
Tvrtka P3M, iza koje stoji Mate Rimac, dobila je bespovratnu potporu Nacionalnog plana za oporavak i otpornost (NPOO) u iznosu od 179.5 milijuna eura. I to kao tada jedina hrvatska privatna tvrtka u sklopu fonda Europske komisije pokrenutog zbog koronakrize.
Dobili europske milijune bez natječaja
Nije bilo ni natječaja. Tvrtka je novac dobila za izradu samovozećeg taksija – robotaksija. Točnije, dobila je novac za “Potpuno autonomno električno vozilo pete razine autonomije”. U svijetu zasad ne postoji nijedno vozilo pete razine autonomije, a najnovija optimistična predviđanja kažu da će to vozilo biti moguće izraditi tek krajem ovog desetljeća.
Rimac je jamčio da će isporučiti upravo to vozilo, i to do početka sljedeće godine. Prema SAE klasifikaciji, najmanja ili nulta razina je ona u kojoj je vozač zadužen za sve vozačke aktivnosti, dok je peta, posljednja razina potpuno automatizirana, a jedini čovjekov zadatak je određivanje odredišta.
Među zadacima koji su trebali biti ispunjeni do zadnjeg dana ožujka je i potvrda da su specifikacije “usklađene s ciljevima projekta i uvjetima odobrene državne potpore”. Glavni cilj državne potpore je vozilo pete razine autonomije. Iz Ministarstva prometa ne mogu nam potvrditi ni da su dobili taj podatak o usklađenosti s ciljevima.
Bez definiranih datuma i odgovora na pitanja
Valja naglasiti da u posljednje vrijeme iz tvrtke P3M izbjegavaju odgovore na novinarska pitanja. Tako su umjesto odgovora na pitanje o tijeku izrade 60 prototipova krajem ožujka objavili priopćenje da će “60 prototipova biti verificirano do trenutka slanja zahtjeva za isplatu Europskoj komisiji od strane Republike Hrvatske”. Bez definiranog datuma.
Izvršni direktor Vernea Marko Pejković u toj korporativnoj objavi istaknuo je da je kompanija pokrenula proces odobrenja prototipova, ali da je dio vozila još uvijek u izradi, pa se prototipovi postupno u serijama šalju na verifikaciju. Također bez definiranih datuma.
(index.hr)