Uprkos tome što posao zbog kojeg su osnovane „presušuje“, malo koja razmišlja o nekoj vrsti reorganizacije u skladu s obimom posla, tako da će nastaviti da postoje. Neke sebi pokušavaju naći posla i, reklo bi se, opravdati svoje postojanje kroz zakone o javno-privatnom partnerstvu koje su donijeli kantoni.
I u Agenciji za privatizaciju FBiH kažu da su rezultati privatizacije kantonalnih agencija za privatizaciju skoro nikakvi i da skoro nijedna ne može isfinansirati svoj rad od prodaja kapitala u državnim firmama.
U najtežoj situaciji je Agencija za privatizaciju USK, čiji zaposleni su posljednju plaću primili za februar prošle godine, a dug ove agencije je, prema nedavnim podacima, 2,4 miliona KM. Uzroci finansijske dubioze mogli bi se tražiti upravo i u obimu posla koji su imali, odnosno nemogućnosti da se isfinansiraju iz prodaje preduzeća.
Na pitanje o aktivnostima ove agencije, ministar privrede USK Samir Sedić odgovara da su imali privatizaciju – prošle godine. Sa Sedićem smo razgovarali jer nijedan od brojeva Kantonalne agencije za privatizaciju nije u funkciji. On je kazao da Agencija ne može sama sebe isfinansirati i da se razmišlja na koji način riješiti njen pravni status.