Govorim Vam kao sportista, a ne kao gradski vijećnik. Gradski vijećnik ću biti jos 3 godine i možda Vise nikad, a sportista ću biti cijeli svoj život. Nastojat ću birati blaže rijeći da nikog ne uvrijedim, a da pogodim meritum onog što želim da kažem.

Gradonačelniče, predsjedniče SS želim da Vas upoznam da je Judo klub Una ovaj vikend vodio 3 takmičara na kadetsko prvenstvo Balkana, koje se održalo u Turskom gradu Tekirdagu. U vezi s tim želim da upoznam GV i javnost da ste i jedan i drugi zažmirili na naše zahtjeve za financijsku podršku pri odlazku na takmičenje. Predsjeniče Sportskog saveza vi ste trenerima rekli da Savez nema sredstava, a vi gradonačelniče niste ni odgovorili na pitanje, koje sam postavio sa ovog mjesta na prošloj sjednici moleći za 500 KM iz tekuće rezerve, međutim nisam naišao na susretljivost.

Zahvaljujuci klubu i roditeljima uspjeli smo isfinancirati odlazak na ovo takmicenje i Hana Piralić je osvojila bronzanu Balkansku medalju u najtrofejnijem olimpijskom sportu u BIH. Pitam Vas kako ćete se osjećati  kad bude proglašenje najuspješnijih sportista grada Bihaća, kako ćete pružiti ruku trenerima i toj djevojci, da im čestitate i dodjelite nagradu znajući da se u taj rezultat niste ugradili ni grad ni SS, te ako će isti propasti za tih 500 KM, odmah neka sutra propadnu. Uštedjeli smo taj novac, međutim ne vidim da nam je šta pomogao, sve je isto kao u srijedu.

Ova tematska sjednica je organizirana s ciljem detektiranja problema u sportu, s ciljem nuđenja rješenja za te probleme, jer smo svjesni da sport u gradu Bihaću tone svake godine sve dublje i dublje. Danas sport i grad Bihac ne mogu ići u istu rečenicu. Govore i govorit će da je Bihać grad sporta, grad mladih, međutim to nije tačno, obmanjuju nas. Bihać je grad iz kojeg mladi odlaze pa tako i sportisti, a najbolji primjer za to je Harun Sadiković kojeg su ovaj grad i Sportski savez otjerali u Sarajevo, koje se danas kiti sa rezultatima koji su posljedica rada ljudi iz Bihaća.

Međutim da se mi vratimo u našu stvarnost. Mi evo danas spašavamo sport i ja se pitam od koga ga spašavamo, zašto ga spašavamo? Ovo pitam iz razloga jer je prije dvije sedmice održana skupština SS i zamislite, na istoj je usvojen izvjestaj o radu gradskog SS. Mi spašavamo sport, koji ne želi sebi da pomogne i koji nam sa skupštine posredno poručuje usvajanjem izvještaja, nemojte nas spašavati nama je dobro.

Spomenut cu da od 35 članova skupštine izvještaj nije podržan od strane 5 članova: Kickboxing, od strane Judoa, od strane ženske odbojke, od karatea, koji je bio suzdržan  Ovih 4-5 sportova imaju zajedno više uspjeha od pola ovog kantona, a kamo li grada ali zahvaljujući demokratskom društvu u kojem živimo, glas : BADMINTONA, glas TAVLE je isti kao glas karatea (500-600 takmicara), Judoa (preko 100), Kickboxinga (preko 100) i sl. Nemam nista protiv tavle i badmintona.

Dalje, želim da kažem da nije samo predsjednik SS uzrok ovakvog stanja sporta u gradu Bihaću, on jeste najodgovorniji, međutim sport je uništavan sistemski. Pogledajte samo sastav Upravnog odbora SS. Smatram da ovi koje ja poznajem (barem pola) nisu kompetentni/sposobni za vođenje sporta u ovom gradu, jer ih većina u životu nije napravila takmičara, rezultata I kao takvi ne mogu voditi skoro 70 sportskih klubova (pojedini su univerzalni, razumiju se u sve). Ne kažem da su loši ljudi, ali neka se drže drugih poslova.

Mi imamo bolest u sportu, bolest koja je metastazirala, koja se zavukla u sportske kolektive, imamo jako puno fiktivnih klubova, korumpiranih trenera, sportskih radnika, onih koji će glas prodati ili što bi mi rekli žargonski one koji bi zaklali tele za kg mesa.

Prije nekoliko dana sam podjelio na društvenoj mreži kako općina Kakanj izdvaja godišnje 750 hiljada za sport iz budžeta i ima 5 premijerligaša, zamislite (od košarke, rukometa, odbojke itd.). Naše Jedinsto je znalo samo progutati godisnje 750 hiljada KM i rezultat toga je jedva izboren opstanak u Prvoj federalnoj ligi.

Posmatrajući ove finacijske izvještaje kroz zadnjih nekoliko godina, mogu zaključiti da je glavni uzrok propasti sporta u gradu Bihaću  NK Jedinstvo Bihać, odnosno oni koji su vodili ovaj klub zadnjih 10 godina u koji je unešeno nekoliko miliona KM samo para iz budžeta. Nije mi jasno kako ovaj klub danas može funkcionirati sa 180-200 hiljada godišnjei, a prethodnih godina nije mogao sa u prosjeku pola miliona KM. Jedinstvo je iskorišteno kao mehanizam za izvlačenje I pranje budžetskog novca. Također posmatrajući financijske izvještaje mogu primjetiti da je bitnija trka 10 konja u koju se ulaže godišnje 15-ak hiljada KM od 500-600 djece koliko ih se bavi karateom, judom s obzirom da isti dobiju manje od konja (apsurdno).

  • Pitam predsjednika SS, kako je moguće da su neki sportski kolektivi u 2016 godini dobili duplo više od planiranog iznosa sredstava (rukomet, Omladinac itd.), a kako su neki dobili duplo manje para od planiranog iznosa?  Iz zaključka o informaciji o stanju sporta sam izvukao ovaj dio: Gradski sportski savez Bihać obavljanjem poslova iz domena Zakona o sportu na zakonit, ekonomičan i transparentan način unaprijeđuje sportski život grada Bihaća, te promiče principe vrijednosti u sportu. Ovo što sam maloprije iznio u vezi sufinanciranja određenih klubova baš i nije ekonomično, a ovo što ću sad iznijeti nije ni zakonito, a posebno nije transparentno, naravno ako je istinito

  • Pitam također, da li je u vrijeme kada je bio blokiran račun NK Jedinstva Bihać prebacivan novac na druge klubove, koji su ga podizali sa svojih računa i davali na ruke u NK Jedinstvu ? Ako je ovo tačno, a izneŠeno je na skupstini SS, pitam kako su ti isti klubovi pravdali podignuti novac sa svojih računa I da li znate da je to pranje novca i nenamjensko trošenje.

  • Pitam, da li su ove radnje vršene preko rukometa i da li je predsjednik rukometnog kuba ujedno i predsjednik nadzornog odbora Sportskog saveza.

  • Pitam da li će se izmiriti dugovanja prema spotskim klubovima iz 2016 godine s obzirom da su pojedini klubovi dobili duplo manje od planiranog, a itekako su ta sredstva zaslužili i taj neisplaćeni dio je neko morao namiriti.


Takođe, na kraju želim naglastiti da je u proteklim danima Grad Bihać, odnosno gradonačelnik Fazlić prebacio prvih 15.000 KM od ukupno 66.000 KM koje je Sportski savez dužan Džananu Musi, što je za pohvalu, ali je očito da su neki pokušavali javnim novcem kupiti političke poene, dok drugi sad te dugove moraju vraćati.