Ključna je bitka u sedam swing država, u kojima se zapravo kandidati za američkog predsjednika bore za naklonost elektora, govori nam Muslić koji s enalazi u posmatračkoj misiji u Washingtonu.

Bosna i Hercegovina ima svog posmatrača na američkim izborima koji su danas počeli u SAD.

Naime, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i zamjenik predsjedavajućeg Delegacije PSBiH u Parlamentarnoj skupštini OSCE-a (PSOSCE) Albin Muslić učestvovat će od 1. do 6. novembra u posmatračkoj misiji predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama.

U razgovoru za Raport, Muslić kaže da se trenutno nalazi u Washingtonu, država Maryland gdje od jutarnjih sati obilazi biračka mjesta.

Albin Muslić u Washingtonu/Foto: Raport

Obaveze posmatrača PS OSCE

Pojašanjava da je delegaciju PS BiH pozvao OSCE da posmatraju izbore.

Dodaje da im je obaveza da obiđu određeni broj biračkih mjesta.

“Od PS OSCE smo na brifinzima informirani o samom izbornom procesu u SAD o određenim specifičnostima, s obzirom na to da se izborna administracija u pravilu vezuje za savezne države i da postoje specifičnosti od države do države.

Jutros smo započeli sa obilaskom biračkih mjesta, bili smo na prvom biračkom mjestu ovdje u Washingtonu gdje smo pratili proces priprema za otvaranje biračkog mjesta. Analizirali smo načine na koje je postavljeno biračko mjesto, da li postoji dovoljan broj članova biračkog odbora, da li ima osoba koje se nalaze ispred biračkog mjesta koje žele da utječu na volju birača, na koji način se vrši identifikacija birača kao jedna specifičnost, konkretno u Washingotnu…

Specifičnosti izbora u SAD

Muslić za Raport ističe da na izborima u SAD postoje određene specifičnosti.

Naime, u Washingtonu postoji mogućnost da se pristupi biračkom mjestu i glasa bez identifikacionog dokumenta, navodi Muslić.

“Birač dođe na lice mjesta, kaže ko je i onda se posebno utvrdi njegov identitet”, pojašnjava.

Također, navodi dalje, način glasanja može biti na klasičnim glasačkim listićima, u printanoj formi, a može biti poluautomatski, putem mašina, i onda se to unosi u određene skenere koji se kasnije onda prebrojavaju.

“Mi imamo zadatak da nadziremo rad biračkog odbora, da li sve protiče u redu, da li ima određenih anomalija u smislu da se ne poštuju određene procedure i ostalo, i u konačnici da sačinimo izvještaje sa svakog biračkog mjesta na kojem se nalazimo i onda ga prezentiramo Parlamentarnoj skupštini OSCE-a”, govori Muslić.

Pojašnjava da su oni kao delegacija dio jedne velike misije Parlamentarne skupštine OSCE gdje su iz 42 zemlje akreditovani zastupnici članovi delegacija, tu se misli na predstavnike Parlamenata, i raspoređeni su u određenim državama u SAD.

Muslić govori da postoji specifičnost za neke države koje čak i ne dopuštaju posmatranje što je opet jedan od specifičnih elemanata ovih izbora koji se odvijaju u SAD.

Kakva je situacija na dan izbora u Washingtonu?

Uoči izbora u SAD prethodnih dana je podignut stepen sigurnosti, a Nacionalna garda je stavljena u pripravnost ukoliko bi došlo do nemira i sukoba. Atmosfera je bila prilično napeta i bilo je evidentno da vlada strah.

Pitali smo Muslića kakva je danas, na dan izbora, situacija u Washingtonu.

“Što se tiče samih objekata državne adminstarcije, počevši od Bijele kuće, na Capitolu itd., postavljene su određene ograde u smislu potencijalne prevencije da se ne bi šta desilo, a što se tiče samog izbornog procesa on prolazi bez ikakvih posebnih problema”, govori nam Muslić.

Kaže da je jutros na otvaranju biračkog mjesta prije 7 sati već bilo nekih 50-ak birača koji su pristupili glasanju i “u jednom apsolutnom miru i uz poštivanje procedura ostvarili svoje biračko pravo”.

Albin Muslić/Foto: Raport

Pitali smo Muslića i šta on očekuje od predsjedničkih izbora u SAD na šta nam je kazao da oni (posmatrači PSOSCE) nemaju mandat da ulaze u politička pitanja, u smislu da vrše bilo kakvu preferenciju prema bilo kojem od kandidata.

Borba za naklonost elektora

Međutim, Muslić nam kaže da prema informacijama koje su dobili na brifinzima od strane OSCE-a, ključna je bitka u sedam swing država (Nevada, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Arizona, North Carolina, Georgia) – promjenljivih država u kojima se zapravo kandidati za američkog predsjednika bore za naklonost elektora.

“Prema anketama i istraživanjima koji su nama prezentirani, odnos je izjednačen s minimalnim odstupanjima 1-2 procenta, ali opet, s druge strane, zbog specifičnosti izbornog procesa u SAD ne znači da će veći broj glasova odrediti pobjednika izbora.

“Prema svim podacima koje smo mi dobili, neizvjesna je bitka u tim ključnim državama, njih sedam”, govori Muslić.

Dodaje da su SAD važan faktor i da su rezultati izbora itekako važni za BiH.

“Od izbora predsjednika će ovisiti i politika SAD prema BiH”, zaključuje Albin Muslić u razgovoru za Raport iz Washingtona.

(raport.ba)