Očekuje se da će Dodik, uz pomoć svojih saveznika iz Srbije, ponovo ući u BiH bez hapšenja.

Uprkos nalogu za hapšenje koji je protiv njega izdat, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uspio je u utorak otputovati iz Beograda u Izrael. Dan ranije napustio je Bosnu i Hercegovinu i prešao u Srbiju. Prema zakonima, Granična policija BiH trebala ga je uhapsiti zbog odbijanja da se pojavi pred sudom. Protiv Dodika se vodi postupak zbog narušavanja ustavnog poretka, a već godinama pokušava oslabiti državu Bosnu i Hercegovinu, pri čemu uživa podršku Kremlja.

Nakon što je u prvostepenom sudskom postupku osuđen na zabranu obavljanja funkcije predsjednika RS na šest godina, Dodik je pokrenuo niz neustavnih zakona s ciljem da državne institucije, a posebno pravosuđe, izgube ovlasti na teritoriji entiteta. Pored toga, uveo je zakone koji omogućavaju krivično gonjenje opozicionara koji mu se suprotstave, a predviđena je i konfiskacija njihove imovine, piše bečki Der Standard.

Istraga o prelasku granice bez kontrole

Granična policija BiH sada istražuje kako je Dodik uspio preći granicu bez kontrole i hapšenja. Postoje izvještaji da je i njegova delegacija prošla granični prelaz Rača bez zaustavljanja. Prema lokalnim medijima, Dodik je u ponedjeljak iz BiH u Srbiju prebačen helikopterom, koji je bio prijavljen kao medicinski transport, također bez pasoške kontrole. Srbija, pod vodstvom Aleksandra Vučića, godinama pruža podršku Dodiku, a bez te pomoći on ne bi mogao otputovati u Izrael.

Dodik na konferenciji o antisemitizmu

Dodik, koji često povezuje muslimane u BiH s radikalnim islamizmom kako bi ih diskreditovao, otputovao je u Izrael na „Konferenciju o borbi protiv antisemitizma“. Ranije je održavao kontakte s desničarskim grupama u Izraelu. Kontroverzni izraelski istoričar Gideon Greif napisao je za Dodika izvještaj u kojem je negirao genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine.

Izraelski list The Jewish Chronicle žestoko je kritikovao Dodikovu posjetu, navodeći da je njegova prisutnost na konferenciji „sramotna i moralno neprihvatljiva“. List piše: „Negiranje genocida je okrutno jer porodicama žrtava šalje poruku da nema ubica, pa samim tim ni žrtava“.

Hoće li se Dodik moći vratiti bez hapšenja?

Očekuje se da će Dodik, uz pomoć svojih saveznika iz Srbije, ponovo ući u BiH bez hapšenja. Svaki dan koji prođe bez njegovog privođenja dodatno slabi pravni sistem zemlje. SIPA i dalje ne preduzima akciju, jer Dodik u svom okruženju ima između 20 i 30 teško naoružanih pripadnika osiguranja.

Strah od nasilja i neodlučnost EUFOR-a

SIPA strahuje da bi Dodikovi „zaštitari“ mogli upotrijebiti silu ako se pokuša njegovo hapšenje. Teoretski, SIPA bi mogla zatražiti pomoć EUFOR-a, koji bi intervenisao u slučaju nasilja. Međutim, Evropska unija je već poručila vlastima u BiH da ne mogu računati na podršku evropskih snaga, iako je EUFOR, prema svom mandatu, dužan osigurati stabilnost u zemlji.

EU pokušava opravdati svoju pasivnost raznim izgovorima, tvrdeći da je nalog za pritvor protiv Dodika donio visoki predstavnik Christian Schmidt, čija ovlaštenja pojedini evropski krugovi osporavaju. Također se ističe da bi Dodik, u slučaju hapšenja, proveo maksimalno dva mjeseca u pritvoru, što EU smatra neisplativim angažmanom.

Još jedan od argumenata je strah od mogućih sukoba prilikom hapšenja, što bi moglo privući pažnju nove desničarske administracije u SAD-u, koja bi mogla stati na Dodikovu stranu.

Austrija razmatra sankcije

EU je već tokom rata 1992–1995. godine iznevjerila Bosnu i Hercegovinu, a sada dozvoljava da Dodik izruguje pravni sistem zemlje. Ovakav stav sve više dovodi u pitanje smisao postojanja EUFOR-a.

Ipak, austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger razmatra uvođenje sankcija protiv Dodika, uključujući zabranu ulaska u Austriju. Dodik je ranije često boravio u Beču, gdje je izgradio mrežu kontakata i podržavalaca.

Sud u Sarajevu u četvrtak je podnio zahtjev Interpolu za raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom. Konačna odluka Interpola u Lyonu očekuje se u roku od tri dana. No, čak i u slučaju izdavanja potjernice, Dodik će vjerovatno i dalje moći putovati u Srbiju, Mađarsku, Rusiju i Izrael.

(slobodna-bosna.ba)