Jump to content
FORUM
saco

Dijaspora

Recommended Posts

Imajuci u vidu da nas je veliki broj vani bez obzira gdje i zbog cega, mislim da nam je ovakva tema potrebna da na istoj mozemo izmjeniti diskusiju, pitanja odnosno kako je nesto regulisano u mjestu, drzavi u kojoj zivimo.

Takodje znam da veliki broj studenata je van naseg grada, nase drzave, mozda da ovu temu iskoristimo za  pitanja oko pomoci prilikom dolaska i slicnih potrebnih pitanja sa koima se studenti susrecu prije i nako samo dolaska u neku od drzava.

• Upvote 2

Zelim reći da Naša zemlja ima jako veliku dijasporu i sam sam dio nje .

Žao mi je sto naša država jako loše brine i vodi računa o dijaspori i našim ljudima .

Posebno što se tiče uspostavljanja bilateralnih ugovora sa pojedinim zemljama u kojim se naši ljudi nalaze, u vezi sa posjedovanjem dvojnog državljanstva . To je veliki i ozbiljni problem na osnovu kojeg se gubi veliki broj stanovnika a sve se može riješiti na veoma lak i jednostavan način . Posebno je loše za ljude protjerane iz genocidne tvorevine i samim tim država je legalizirala prešutno genocid i političku strukturu u istoj .jer neki broj od pola miliona ljudi sa pravom glasa bi uveliko mogli promjeniti političku strukturu i u pojedinim općinama u RS.

Ovako država uzima oko 800 € za Odricanje od bosanskog državljanstva ispis sto je potrebno za uzimanje nekog drugog državljanstva zemalja EU.

Znači jedan čovjek se gleda kroz 800€ i on više nije bitan osim tih nekih par miliona sto ce se zaraditi u nekih desetak godina . A kasnije kada se vide greške ovakve politike od države biće kasno .

Izgleda da su. Bitniji Arapi ????

Edited by Barba

Informacija za sve u Dijaspori, neke od opcina,Cazin,Velika Kladusa, grad Bihac su otvorile info salter (svaka na svoj nacin) za pruzanje potrebne pomoci svima koi je trebju u svim oblicima i po svim pitanjima.

Cesto smo svjedoci da ne znaju kud da idu za najobicniju stvar (rodni list) sad se mogu obratiti na salterima u nekim opcinama i 24 h telefoinski ili putem eloktronske poste.

Sutra je i u Buzimu prijem za predstavnike nasih udruzenja, klubova, dzemata sa nacelnikom te cu prenijeti da li i opcina Buzim ce pokrenuti jedan takav salter za pomoc.

U svakom slucaju hvala opcinskim upravama, upravi grada Bihaca na vec ucinjenom, a i apel na sve one koi trebaju takvu vrstu pomoci da je i koriste te da projekt i u stvarnosti zazivi.

9 hours ago, Barba said:

Ovako država uzima oko 800 € za Odricanje od bosanskog državljanstva ispis sto je potrebno za uzimanje nekog drugog državljanstva zemalja EU.

Moram te ispraviti, odricanje drzavljanstva kosta 450KM u Sarajevu (procedura od jedan dan) jedino ako radis to u Bosanskoj Ambasadi onda kosta 800€ (Austrija), pozitivno u svemu tome sto u bilo koje doba mozes da vratis Bosansko drzavljanstvo :)

Kao prvo zalostno je sto smo uopste morali otici ali kako da se brine o onima koji su otisli kad se ne moze brinuti ni za ove koji su ostali. 

• Upvote 1

Ima nas koi nismo htjeli uzeti drugo drzavljanstvo,:D

Zalosno je to ali sta se moze, ipak svi sa nekim drugim drzavljanstvom su najsretniji kad ulaze na Izacicu tad se neki jaki patriotizam u nama ponovo pojavi.

• Upvote 2

4 hours ago, tando said:

Moram te ispraviti, odricanje drzavljanstva kosta 450KM u Sarajevu (procedura od jedan dan) jedino ako radis to u Bosanskoj Ambasadi onda kosta 800€ (Austrija), pozitivno u svemu tome sto u bilo koje doba mozes da vratis Bosansko drzavljanstvo :)

Kao prvo zalostno je sto smo uopste morali otici ali kako da se brine o onima koji su otisli kad se ne moze brinuti ni za ove koji su ostali. 

Prijatelju nisi me svatio nije bit i problem u 800€ ili 450 KM. Već što se država radije odriče državljana nego da potpiše ugovore o dvojnom državljanstvu sa pojedinim državama .

A ovakvi ugovori mogu da osnaže bezvizni režim sa zemljama šengena te da potaknu naše ljude da investiraju u BiH.

4 hours ago, saco said:

Zalosno je to ali sta se moze, ipak svi sa nekim drugim drzavljanstvom su najsretniji kad ulaze na Izacicu tad se neki jaki patriotizam u nama ponovo pojavi.

Tačno ima ali ima i ljudi koji su se morali odreći i uzeti državljanstvo radi posla u određenoj zemlji .

Ja nisam mogao položiti zakletvu i raditi u sudu dok nisam uzeo državljanstvo .

A tako je i sa ljudima koji rade u policiji , vojsci ,politici te državnoj administraciji određene zemlje.

Te ljudi koji su kupovali recimo kuce stanove i drugu imovinu banka im jednostavno nije odobravala hipoteku bez državljanstva.

36 minutes ago, Barba said:

Prijatelju nisi me svatio nije bit i problem u 800€ ili 450 KM. Već što se država radije odriče državljana nego da potpiše ugovore o dvojnom državljanstvu sa pojedinim državama .

Razumjeo sam ja tebe no sikiriki... Nekad nije samo u pitanju nasa drzava vec mozda i druga drzava sa kojom se potpisuje sporazum. Sto se tice investiranja i sengena slazem se sa tobom u potpunosti.

4 hours ago, saco said:

Jos uvjek rado i sa ponosom pokazivam svoj plavi pasos bilo na Izacicu ili negdje drugo ;)

10 hours ago, tando said:

Razumjeo sam ja tebe no sikiriki... Nekad nije samo u pitanju nasa drzava vec mozda i druga drzava sa kojom se potpisuje sporazum. Sto se tice investiranja i sengena slazem se sa tobom u potpunosti.

Jos uvjek rado i sa ponosom pokazivam svoj plavi pasos bilo na Izacicu ili negdje drugo ;)

Vidis da smo slicni, haha i ja sam ponosan na svog plavca u kojem ima vise ovjera sa granicnih prelaza skoro da vise nemaju gdje udarati

Svakako, ali je lijepo vidjeti i da grad zivi, sve prodavnice su pune, samim tim i oni koi nemaju doci ce na neki nacin do odredjene dobiti

9 hours ago, saco said:

Vidis da smo slicni, haha i ja sam ponosan na svog plavca u kojem ima vise ovjera sa granicnih prelaza skoro da vise nemaju gdje udarati

Da se i ja malo ukljucim. I ja sam ponosan na svog plavca i isto tako nema mjesta više za udarat u njemu. Al nekad sve to covjeku jednostavno "dogruha".Pa et sad ovog momenta mislim:**bes ponos.Trenutno sam u Njem. iako radim za BiH firmu (obavljamo poslove za klijente u EU) al mi dojadilo strepit svaki mjesec hocu ostat bez posla ili ne samo zbog razloga sto moram nakon tri mjeseca nazad (nemoguce dobiti vizu na ovakav način rada iako sam zaposlen u našoj domaćoj firmi).Doduše i u BiH obavljam normalno poslove samo za 4x manju platu.Sad otvaramo i poslovnicu u Hr jer za njih naravno ne trebaju papiri.Tu dolazi ono moje ***bes ponos kad cu najvjerojatnije nakon nekoliko godina rada u ovoj firmi ostati bez posla i nazad na biro iz prostog razloga što sam i ja i moje kolege iz firme jednostavno "višak" koji se ne isplati drzati.

• Upvote 1

U Vladi USK održan sastanak sa predstavnicima dijaspore, udruženja Bošnjak iz Graz i Bosanskog internacionalnog foruma iz Linz

Fotografija korisnika/ce Vlada Unsko - sanskog kantona.

Fotografija korisnika/ce Vlada Unsko - sanskog kantona.

• Upvote 1

8 hours ago, Grunf said:

Da se i ja malo ukljucim. I ja sam ponosan na svog plavca i isto tako nema mjesta više za udarat u njemu. Al nekad sve to covjeku jednostavno "dogruha".Pa et sad ovog momenta mislim:**bes ponos.Trenutno sam u Njem. iako radim za BiH firmu (obavljamo poslove za klijente u EU) al mi dojadilo strepit svaki mjesec hocu ostat bez posla ili ne samo zbog razloga sto moram nakon tri mjeseca nazad (nemoguce dobiti vizu na ovakav način rada iako sam zaposlen u našoj domaćoj firmi).Doduše i u BiH obavljam normalno poslove samo za 4x manju platu.Sad otvaramo i poslovnicu u Hr jer za njih naravno ne trebaju papiri.Tu dolazi ono moje ***bes ponos kad cu najvjerojatnije nakon nekoliko godina rada u ovoj firmi ostati bez posla i nazad na biro iz prostog razloga što sam i ja i moje kolege iz firme jednostavno "višak" koji se ne isplati drzati.

To je taj problem posebno ograničenost bezviznog režima na 3 mjeseca uz pauzu od tri mjeseca .Postoje razni mehanizmi da se to uredi.

Ista stvar je i sa šoferima koji rade po tri mjeseca i onda tri moraju kući a od čega da žive tri mjeseca?

Država ne stoji iza radnika  te zakon o radu je nefunkcionalan u vremenu kapitalizma .

Veliki broj naših studenata posebno u Austriji i Njemačkoj ( mislim na ozbiljne prave studente a ne na one kampere što se vucaju po Grazu i Beču bez položenog ispita .)

Država se ne trudi da iste vrati jer ti ljudi zaista nauče stvari i vještine koje bi svakako dobro došle ali države briga za njima važnije je da se zapošljavaju stranački uhljebi sa kupljenim diplomama a oni pametni sposobni ce biti ustupljeni Njemačkoj Austriji Itd.

Veliki broj stručnjaka školovanih u BiH odlazi jer ne mogu da se dostojanstveno kunkurisu na tržištu rada u BiH .

6 hours ago, Barba said:

Ova zavijena djevojka je mnogo lijepa .

Haha, studentica jedna

• Upvote 1

Dragi moji dolazih,nagledah se svega i svačega nadiha se, naspava se ,najedoh se kuruze,necvetaju nigdje ruže.

Nije niti Europa izlaz kako se misli šuti ,trpi,radi i život prođe ,ostadoše samo bolešćure i šta onda.

Zato mladi pamet u glavu nedajte se se izlevatiti.Ja i moja porodica se u Bihaću preporodimo kao da se nalijemo adrenalinom.

Ma SVE ama baš sve mi je potaman i tako tolerantan narod nevidjeh jako dugo,da se tako dočekaju svi koji gostuju ,prolaze,kupuju

ili samo popiju kahvu nevidjeh baš na puno mjesta .KAPA do poda.AFERIM

• Upvote 1

Sto se tice dijaspore, dijaspora ko dijaspora dodu i odu potrose novac i kraj....Sto se tice moji kolega braca sestara koji su napustili Bihać za boljim i tu se slazem al jedno se neslazem NE ZABORAVITE SVOJ GRAD BIHAC SVOJU STARU MAJKU KOJA VAS JE PODIZALA HRANILA KAD VAM PRSTICI OTPADNU SA NOGU UMOTA VAS U ĆEBE DA VAS UGRIJE I VRENKU STO DOVUCE SA POLA SELA OD NEKOG PERE KOJI JE POMOUZIO AL ONO U FLASI 2L STO JE VRELO I DA POPIJETE MLJEKO :) Dalje vidim mladih sinoc na protestima cast izuzecima koji su izasli na trg koji su dali odaziv ja apelujem da se svi prikljucimo i podrzimo proteste podrzimo organizatore i da ustabilimo nas grad BIHAC dijaspora vratitie se kucama vratitie se svojim roditeljima oni vas cekaju u suzama i strahu oni su vasa srca i dusa ne zaboravite !!!

• Upvote 2

Na zalost Dijaspora je u zadnje vrijeme sve brojnija, mozda da ozivimo i ovu temu😊

Moze li se napraviti 

3 hours ago, saco said:

Na zalost Dijaspora je u zadnje vrijeme sve brojnija, mozda da ozivimo i ovu temu😊

Hajmo napraviri temu i staviti je nekih 2 mjeseca na top u kojoj bi molili ove neregristrovane čitaoce iz dijaspore da se prijave i naprave account ( ima ih vjerovatno) pa da se skupimo i pokusamo nesto konkretno napraviti.

1 minute ago, Hræzlyr said:

Moze li se napraviti 

Hajmo napraviri temu i staviti je nekih 2 mjeseca na top u kojoj bi molili ove neregristrovane čitaoce iz dijaspore da se prijave i naprave account ( ima ih vjerovatno) pa da se skupimo i pokusamo nesto konkretno napraviti.

a sta zelis tacno stime sad postici ?

5 minutes ago, zlaja said:

a sta zelis tacno stime sad postici ?

Community koji bi mogao financirati neke korisne projekte.

"Daj čovjeku ribu, nahranio si ga jedan dan, nauci ga pecati, nahranio si ga cijeli život"