Jump to content
FORUM
gerix

Migrantska kriza

Recommended Posts

Prije svega, super da ste vratili forum. Stvarno je osvježenje nakon toliko vremena.... 

Evo ja ću otvoriti novu temu koja je jako aktuelna u posljednje vrijeme u Bihaću, a to su migranti i migrantska kriza. Ovdje možete pisati sve informacije o tome i sva događanja koja su vezana za njih...

U posljenje vrijeme se priča i govori o tome da će ipak đački dom biti novi dom migranata... koliko ima istine u tome ?

• Like 1

Nisam odavno bio u Bihacu, nazalost. Je li istina da ih ima na svakom cosku. Ovi podaci u medijima su malo zbunjujuci sto se tice broja. Primjetio sam da varira od 1600 pa do 5200 u Bihacu. Sta je istina? Negdje izmedju ili...

2 hours ago, Vywegh said:

Nisam odavno bio u Bihacu, nazalost. Je li istina da ih ima na svakom cosku. Ovi podaci u medijima su malo zbunjujuci sto se tice broja. Primjetio sam da varira od 1600 pa do 5200 u Bihacu. Sta je istina? Negdje izmedju ili...

Ako ne i više od 5000

Sinoć se njih 4-5 potuklo sa našim momcima ispred Borika. To je strašno. Nisam uspio skontati zasto i kako ... na kraju su migranti pobjegli u Aleju. 

Ma biće tu svega, čovjek gladan i promrzao je na sve spreman.. Zima ide, a pola njih ne zna šta je zima. Oni koji su bili u kampovima u Srbiji imali su sve, 100 eura mjesečno od EU..Ovdje kampovi neće imati dovoljan kapacitet, hodaće slobodno gradom, pljačakati. Kriminal je u porastu. 

• Upvote 1

2 minutes ago, RiDaM said:

Ma biće tu svega, čovjek gladan i promrzao je na sve spreman.. Zima ide, a pola njih ne zna šta je zima. Oni koji su bili u kampovima u Srbiji imali su sve, 100 eura mjesečno od EU..Ovdje kampovi neće imati dovoljan kapacitet, hodaće slobodno gradom, pljačakati. Kriminal je u porastu. 

Šuhret ce na kraju bozi kriv sto je dozvolio sve ovo svome gradu. Mogao je u startu sve "presjeci". Sve je ovo planaki uradjeno. 

I imigracioni centri se ne rade nigdje u gradu. Cuo sam da velik broj njih je doslo iz Sedre nazad ovdje u borice jer im je kao bio daleko grad. 

Just now, gerix said:

Šuhret ce na kraju bozi kriv sto je dozvolio sve ovo svome gradu. Mogao je u startu sve "presjeci". Sve je ovo planaki uradjeno. 

I imigracioni centri se ne rade nigdje u gradu. Cuo sam da velik broj njih je doslo iz Sedre nazad ovdje u borice jer im je kao bio daleko grad. 

Ma ne konta narod da je Čak Noriss načelnik ne može se ovo riješiti lako. Jedini način da se njih riješimo jeste da skontaju da ovdje ne mogu preći i okrenu se nekoj drugoj granici, npr tamo od Neuma do Drvara, pa neka idu okolo.. Bio sam u Gunji u Hrvatskoj za Novu godinu, blizzu granice sa Srbijom. Dvije godine se borili sa njima i prelazscima, otprilike će i tako trebati da skontaju i za ovu granicu.. 

Šuhret može zabraniti gradnju. Tj. Opcinsko vijece kao sto je to uradila kladusa i bos. Petrovac. 

Ovdje se niko jista ne pita i samo se "dovoze" novi migranti. 

Ma ako zabrani imaćeš goru situaciju, smrzavaće se na cestama i više pljačke, više svega..

Mislim da kojekavka zabranjivanja nisu rjesenje jer ce oni dolaziti svakako. Treba se definitivno izgraditi sabirni centar negdje van grada, utvrditi tacan broj radno sposobnih i poslati ih na izgradnju koridora 5c, naravno, zajedno sa bihackim lijenguzama :)

• Like 1

3 minutes ago, Vywegh said:

Mislim da kojekavka zabranjivanja nisu rjesenje jer ce oni dolaziti svakako. Treba se definitivno izgraditi sabirni centar negdje van grada, utvrditi tacan broj radno sposobnih i poslati ih na izgradnju koridora 5c, naravno, zajedno sa bihackim lijenguzama :)

Ali oni ne zele van grada. Vidis da se vracaju u Aleju. 

Slazem se da se treba napraviti nesto sto ce drzava ograniciti njihovo kretanje i sve ostalo kako bi ucinili njih sigurnim kao i gradjane. Ovo njihovo hodanje po gradu bez dokumenata je totalni rizik. Posebno kao sto kaze Ridam, pljackat ce zimi i praviti jos vece probleme. 

Sve mi se nekako ovo sporo odvija. 

Cuo sam da su nedvno upali onoj trenerici plesnog kluba Virus u kucu dok je boravila u njoj... sta ocekivati kada ne bude ljudi u kucama ili stanovima ?

oni ce traziti svoje utociste kad zahladi. 

Ja sam jučer baš prolazio alejom, strašno je za vidjeti one šatore. Prije svega, ono nije život jednog čovjeka, ali još ide zima, teško se građanima Bihaća. Već sad im je postalo hladno, a kad dođe zima, strašno će biti. A i da se renovira Đački dom, nema šanse da ih sve prihvati

• Upvote 1

Onaj sto je snimio na Pljesevici kako migranti probijaju liniju prema Hrvatskoj je najveci debil. Sad ce Hrvatska pojacati policiju na tom dijelu granice sa Bosnom. Mislim da znam i ko je snimao i objavio, ali ne bih a baratam imenima ...

Javni poziv za dostavljanje ponuda za izvođenje radova na vanjskom i unutrašnjem uređenju objekta đački dom Borići u Bihaću

Međunarodna organizacija za migracije (IOM) poziva sve potencijalne ponuđače za dostavljanje ponuda za izvođenje građevinskih radova na vanjskom i unutrašnjem uređenju objekta đačkog doma Borići u Bihaću.

Kao uslov za podnošenje ponude, potrebno je da zainteresirani ponuđači ispunjavaju uslove građevinske licence minimum B kategorije, te da su u zadnjih tri godine već radili na sličnom projektu.

Javni poziv se sastoji od dva LOT -a:

LOT 1) Unutrašnji i vanjski građevinski radovi objekta đačkog doma Borići, Bihać

LOT 2) Kanalizacioni radovi objekta đačkog doma Borići, Bihać

U slučaju sticanja i posjedovanja navedenih uslova za učešće u pozivu za dostavljanje ponuda, potencijalni ponuđači mogu obići teren đačkog doma Borići, Bihać u ponedjeljak, 17.09.2018 godine od 13:00 – 15:00 časova.

Svi zainteresovani ponuđači mogu poslati svoje ponude za bilo koji od navedenih LOT-ova.

Krajnji rok za dostavljanje ponuda je utorak, 25.09.2018. godine u 12h, primljeno na protokolu Međunarodne Organizacije za Migracije (IOM) na adresi Zmaja od Bosne bb, UN Common House, 71 000 Sarajevo.

Najveci problem trenutno sa migrantima imaju mjestani Nove Cetrvti tacnije dio Kinezi.

Po cijelu noc je vriska i galama iz dackog doma.

Policija vraca od Borika, Aleje, zgrade Oslobodenja. Oni samo okrenu preko Nove Cetvrti.

Jednu noc su pokusali da ukradu 2 vozila, lupali su na vrata u 03:30 kome su stigli.

Ali najvise tu krivicu ima par mjestana iste te ulice koji su iznajmili svoje smjestaje.

A da na kraju samo naglasim da isti ti sto izdaju stanove zovu policiju kad im nije po volji ili ako se koji migrant slucajno pozali na ruzan pogled komsija.

Ide zima u toj istoj ulici je vecinom starije stanovnistvo samo Bog zna sta ce da se izdesava.

Tu je najveci krivac drzava da ne zatvori granice, a i ako su vec usli nemog ici i setati kud oni to zele, trebali su kopirati nacin na koi su EU drzave to uradile kad je veliki dio izbjeglica isao preko njih, usli jesu, ali kolona satori ili neka lokacija i  ne moze ici van kako i kud hoce.

To je prije svega problem EU, a sa obzirom da prave invaziju na naš grad bi trebao biti i problem države,čija politika stručno i mučki laže putem medija i o stanju i broju migranata u našem gradu. 

Moje lično mišljene je da je ovdje 99% ilegalaca koji bježe od zakona i naravno ološ. Dakle one sa porodicama kojima stvarno treba pomoć su smjestili u Hotel Sedru, dok se ovaj ološ iživljava na našim građanima. U grad su nam pustili ilrgalne migrante o kojima niko ne zna ništa, da slobodno šetaju po našem gradu sa jako slabom kontrolom. 

Nedavno je jedan krenuo da vrši nuždu u haustoru iza MyCaffe-a, ali sam ga ja lično spriječio i otjerao, dok sam kod replay-a otjerao pedofila koji je dobacivao svasta djevojcicama, i tako iz dana u dan. Da smo mi svi građani složni pa da se organiziramo, da napravimo proteste tako sto niko neće izlaziti iz kuće dok ih ne sklone sa ulica našeg grada ( niti smo krivi za krizu, niti duzni da ispastamo),  da svi zatvore kafice, prodavnice, znaci totalna evakuacija svega dok se grad ne rascisti. Kad zima dodje, tesko se nama. 

Edited by Ammar
  • Like 2
  • Upvote 1

Proteste na koje dođe jedva stotinjak građana, i protesti koji se ustvari pretvore u političko okupljanje samo pod plahtom protesta. Ne može se ništa tako napraviti

• Upvote 1

12 minutes ago, Elvedin Hasanagić said:

Proteste na koje dođe jedva stotinjak građana, i protesti koji se ustvari pretvore u političko okupljanje samo pod plahtom protesta. Ne može se ništa tako napraviti

Slazem se, odmah bi se oglasile stranke, zato i kazem "KAD bi mi gradjani bili slozni"... Protest tipa da se ne izlazi iz kuce bi poslao poruku da gradjani nisu sigurni u svojoj avliji, a tek gradu... Mozda bih tada konacno drzavne vlasti obratile paznju i ukljucili se u rjesavanje problema. Cudi me da vise niko ne spominje donacije EU, tacnije milione eura, gdje su te pare? ... A uz krizu smo takodjer dobili poskupljenje goriva, brasna, komunalija... Sta je slijedece, pdv na zrak? 

Dok god mi gradjani budemo sutili i trpili, vlasti ce uvijek imati ovakav odnos prema nama. 

Edited by Ammar
  • Like 1

Ovdje gdje ja zivim postoji jedan izbjeglicki kamp sa oko cca 15k ljudi u njemu ali je 30 km udaljen od grada i strogo cuvan, nema nikome ni van ni unutra. Ali zato ljudi u kampu imaju sve. Od smjestaja, hrane i pica pa do djecjih igralista i internet centara koje mogu koristiti kako bi bili u kontaktu sa svojima.

Naravno, tesko je uporediti ove dvije zemlje po bilo kom osnovu, ali gdje ima volje ima sigurno i nacina.

Mozemo iskoristiti npr. novce iz EU fondova da se sredi Staracki dom, pa po zavrsetku ove krize mozda ga jos malo dotjerati pa staviti u funkciju nasim ljudima.... blabla... 

Svakako je da ima opcija da se to rijesi, ali posto je kod nas sve tesko i nista ne ide, ne treba ni ovo da nas cudi. 

Samo osaburati treba :)

Kakav staracki dom...ako iole znas gdje je staracki dom ne bih tako pisao..Njima nije mjesto u centru grada!!!

• Like 1
  • Upvote 2

3 minutes ago, Politicar said:

Kakav staracki dom...ako iole znas gdje je staracki dom ne bih tako pisao..Njima nije mjesto u centru grada!!!

Potpuno si u pravu. Ima njih i dobrih, ali i loših, međutim, ne prepoznaju se oni po faci kakvi su. Kad mogu jedni na druge udarati i noževima ići, što ne bi mogli i na nas! Zar treba u vlastitom gradu da se osjećam nesigurnim, i da ne smijem bez straha proći kroz park ili aleju? 

• Like 1
  • Upvote 1

Problem se treba riješiti do zime, jer će stvari eskalirati, međutim, male su šanse da će se to desiti. :) 

1 hour ago, Politicar said:

Dunum trave popusio u domu :D

Nisam ni ja za to da ostanu u gradu ali sam govorio u kontextu EU donacija pa naveo samo primjer doma. 

Afganistanac (23) koji je nožem izbo četvero ljudi u napadu 7. ožujka u Beču, u četvrtak je osuđen na kaznu doživotnog zatvora. Napadač je proglašen krivim za četiri pokušaja ubojstva, javlja The Local. 

On je tijekom napada teško ozlijedio bračni par i 17-godišnju kćer kraj stanice metroa Nestroyplatz; preživjeli su samo zahvaljujući brzoj reakciji hitnih službi.

Nakon toga Afganistanac je otišao u Praterstern i ubo svog dilera drogom. Na putu do tamo jedan ga je prolaznik pokušao zaustaviti i izbjegao ozljeđivanje, pri čemu je osuđeni kriv i za prisilu prema njemu. 

Obrana je pokušala napad pripisati psihozi izazvanoj korištenjem droga jer je Afganistanac konzumirao kokain i nekoliko tableta ekstazija. Psihijatrijski vještak smatrao je da nema razloga da se napadača medicinski zbrine i da su napadi 'divljanje kakvo se nažalost sve češće događa'.

Obrana će se na ovu presudu žaliti.