Jump to content
FORUM
Sign in to follow this  
1260

Zašto smo pasivni?

Recommended Posts

Pune 23 godine  trpimo svašta. 

Šta god  nam se nametne da plaćamo mi gunđamo uz kafu , ali plaćamo. Imamo korumpiranu vlast mi šutimo, na svakim izborima im ponovo damo glas.

Cijene goriva, struje,.... astronomski rastu. Nameću se razne akcize, te akcize završavaju na pogrešnoj adresi. Mi šutimo.

Dobro da nam ne počnu zrak naplaćivati.

Za ovu temu me potakla dešavanju u Parizu, gdje ljudi s huljadama € plate protestuju zbog cijene goriva i evo natjeraše vlast da ukine poreze.

Nas će još malo gaziti. Nama je važno koga je Sabahudin povalio. Sjediti pred RB-om i svaki pokušaj narodnog organizovanja ismijati

• Thanks 1
  • Upvote 2

Moje videnje, cesto razmisljam o ovoj temi. 

1.godine provedene u komunizmu. Decenijama je nas narod usutkivan, stavljan po strani i ako nista bar te starije generacije nemaju hrabrosti da se suprotstave sistemu, ukratko manjak demokratije.

2.besparica. Opcenito niska primanja koja se raznim nametima drasticno ne umanjuju. Npr.prosjecan gradanin ionako od plate 500-600KM je svakako siromasan i ako nesto poskupi 20,30pf nece biti mnogo siromasniji i obrnuto.

3.neobrazovanost. Najlakse je manipulirati nepismenim stanovnistvom, a svjesni smo da je stopa nepismenosti i opceg obrazovanja u BiH jako niska.

4.korupcija. Kako da ljudi izadu na proteste protiv vlasti kad je oooooogroman broj ljudi zaposlen upravo od strane takve korumpirane vlasti. Posljedicni lanac, ako pada direktor, pada i 50 ili 100 zaposlenih. Sad to pomnozimo sa stotinama JP, JU i dobijamo vrrrliki broj ljudi kojima je dobro.

5.nezainteresiranost. Narod je ubijen u pojam. Najzalosnije je sto je omladina zbog gore nabrojanih razloga izgubila motivaciju i ambiciju prema boljem. Roditelj rinta za sicu, nema vremena da se posveti djetetu, da bi mu dijete dobilo bolju ocjenu podmicuje ucitelja, zaustavi ga policajac on nabaci 20 itd. Dijete to gleda, upija, to smatra normalnim i za nekoliko godina postaje kao svoj otac/mati. 

Ima vjerovatno jos poneki razlog. Ja bih od svega izdvojio korupciju jer ona decenijama razara nase drustvo. Nas narod nije navikao imati, zato i ono malo sto ima boji se da ce izgubiti ako se pobuni.

Moto vecine gradana: "Suti. Dobro je, neka ne puca"

• Upvote 3

Mi smo pasivni iz razloga  jer je većina naroda nepismena a imaju mišljenje da su  najpametniji .

Dok god se ispiti predmeti mogu srediti kupovati diplome od nas neće biti ništa

A još bi dodao kod nas ljudi nisu iskreni najviše vole ono iza leđa ogovarati pametovati .

2 hours ago, Abdulvehhab said:

Moje videnje, cesto razmisljam o ovoj temi. 

1.godine provedene u komunizmu. Decenijama je nas narod usutkivan, stavljan po strani i ako nista bar te starije generacije nemaju hrabrosti da se suprotstave sistemu, ukratko manjak demokratije.

2.besparica. Opcenito niska primanja koja se raznim nametima drasticno ne umanjuju. Npr.prosjecan gradanin ionako od plate 500-600KM je svakako siromasan i ako nesto poskupi 20,30pf nece biti mnogo siromasniji i obrnuto.

3.neobrazovanost. Najlakse je manipulirati nepismenim stanovnistvom, a svjesni smo da je stopa nepismenosti i opceg obrazovanja u BiH jako niska.

4.korupcija. Kako da ljudi izadu na proteste protiv vlasti kad je oooooogroman broj ljudi zaposlen upravo od strane takve korumpirane vlasti. Posljedicni lanac, ako pada direktor, pada i 50 ili 100 zaposlenih. Sad to pomnozimo sa stotinama JP, JU i dobijamo vrrrliki broj ljudi kojima je dobro.

5.nezainteresiranost. Narod je ubijen u pojam. Najzalosnije je sto je omladina zbog gore nabrojanih razloga izgubila motivaciju i ambiciju prema boljem. Roditelj rinta za sicu, nema vremena da se posveti djetetu, da bi mu dijete dobilo bolju ocjenu podmicuje ucitelja, zaustavi ga policajac on nabaci 20 itd. Dijete to gleda, upija, to smatra normalnim i za nekoliko godina postaje kao svoj otac/mati. 

Ima vjerovatno jos poneki razlog. Ja bih od svega izdvojio korupciju jer ona decenijama razara nase drustvo. Nas narod nije navikao imati, zato i ono malo sto ima boji se da ce izgubiti ako se pobuni.

Moto vecine gradana: "Suti. Dobro je, neka ne puca"

Neznam o kojem komunizmu pričaš da je bio toliko strog za narod .

Pa Yugoslovenski socijalizam koji nikad nije bio tipični komunizam je milion puta bio bolji nego demokratija danas u svim državama bivše države .

Moje mišljenje mada poštujem i ko nemisli tako .

21 minutes ago, Barba said:

Mi smo pasivni iz razloga  jer je većina naroda nepismena a imaju mišljenje da su  najpametniji .

A još bi dodao kod nas ljudi nisu iskreni najviše vole ono iza leđa ogovarati pametovati .

Pa Yugoslovenski socijalizam koji nikad nije bio tipični komunizam je milion puta bio bolji nego demokratija danas u svim državama bivše države .

Imao sam 17 godina kad je poceo rat u BiH dakle dijelom znam kako se zivjelo u exyu.Osnovna stvar kod nasih ljudi je sto ne umiju razlikovati komunizam i socijalizam koji imaju zajednickih samo par dodirnih tački.Ne mogu reci da se zivjelo lose, moji starci recimo su uspjeli izgraditi kucu lakse nego ja sad.Ali nije bilo ni sve bajno jer jednostavno nismo ni znali za bolje.

44 minutes ago, Barba said:

Nismo se razumjeli. U postu ne kritikujem ni komunizam ni socijalizam ni demokratiju ni bilo koji sistem. Cak i teokratija ili bilo koji oblik vladavine je bolji od ovog prividnog demokratskog i sasvim nefunkcionalnog sistema kod nas. Po meni je tranzicija iz jednog sistema u drugi kod nas nespretno izvedena. 

A sto se tice mog licnog shvatanja, jest, zivjelo se bolje ali ta sloboda misljenja i izrazavanja nije bila toliko dostupna. Iz tog razloga su generacije koje su zivjele u tom sistemu pasivne. Jer su kroz zivot imale posao, vozilo (zastavu, yugo 😀), godisnji... I nisu se ni trebale buniti, a i kad bi se pobunili fasovali bi disciplinsku u najmanju ruku. Zato danas sute, trpe. A mi mladi smo (vecinom) odgojeni dok smo bili djeca u smislu, suti, ne znas, ne mijesaj se itd. Koliko se god trudili sada kao zrele licnosti, to nas kroz zivot prati i nekako nam tesko dici svoj glas JAVNO. Bojimo se osude drustva. 

Najsvjeziji primjer je g. prof. Sej. Pobunio se, digao glas, imao uza se par stotina ljudi od kojih se vecina povukla nakon prvog protesta. 

4 minutes ago, Grunf said:

Imao sam 17 godina kad je poceo rat u BiH dakle dijelom znam kako se zivjelo u exyu.Osnovna stvar kod nasih ljudi je sto ne umiju razlikovati komunizam i socijalizam koji imaju zajednickih samo par dodirnih tački.Ne mogu reci da se zivjelo lose, moji starci recimo su uspjeli izgraditi kucu lakse nego ja sad.Ali nije bilo ni sve bajno jer jednostavno nismo ni znali za bolje.

Da se razumijemo nisam Yugonostalgičar ali sam iskren živio sam i odrastao u Yugoslaviji i u ratu u Bosni a sad živim u Holandiji .

U Yugi nije bilo bajno ali je milion puta bolje nego sad u Bosni .

Prvo ko je god htio raditi mogao je nije morao čekati vezu , tad kad završiš fakultet imao si sigurno znanje i nije ti niko mogao reci prigovoriti u vezi toga , moja tetka i tetak i dan danas rade sa Yugoslovenskim diplomama sa fakulteta i nikad ih niko nije pitao za nostrifikacije Bolonje i ostalo a radili su i u Njemačkoj , Austriji Americi sad ovdje u NL .

To je jedan od pokazatelja .

U Yugi se možda skromnije živjelo ali sretnije , mi danas u prosjeku svaki dan jedemo kolače pijemo sokove bogata trpeza skoro  kod većine . Jednostavno danas su prohtjevi mnogo veći samo primjer higijena pet vrsta kakadont voda za usta konci gelovi za kosu kreme omekšivači osvježivač vlažne maramice i milion drugi stvari .

Prije toga nije bilo Samo kaladont Sapun i šampon i to sapun sa kojim se svi kupaju a danas svak gel za tuširanje u kući .

Pozdrav svima. Mislim da nije problem u raji. Netko drugi vuče konce. Onaj debil Macron je za obljetnicu kraja 1. sv. rata trabunjao hrpetinu gluposti, umislio je da je gospodar svemira, pozvao je na red koga je stigao, čak je najavio i osnivanje Europske vojske s njim kao novim Napoleonom na čelu i to kao protutežu Americi (!?). Netko mu je ovim prosvjedima malo dao po repu (Rusi, Amerikanci, energetski lobi...), shvatio je da on sam ništa ne kontrolira, sad će biti kuš i više neće biti nereda. Osobno sumnjam u bilo kakvu mogućnost spontanih prosvjeda i nereda bilo gdje u zapadnom svijetu i nikad ne vjerujem i tako nešto. U Hrvatskoj sam više puta svjedočio sličnim stvarima, kvazispontanim, a zapravo ciljano organiziranim prosvjedima koji su ponekad ispali zastrašujuće malobrojni iako su bili tjednima masovno medijski pumpani, i to taman kad bi oni protiv kojih su bili organizirani donijeli neku čudnu, i to potpuno nevezanu, odluku prije samih prosvjeda.

• Upvote 1

19 minutes ago, Abdulvehhab said:

Nismo se razumjeli. U postu ne kritikujem ni komunizam ni socijalizam ni demokratiju ni bilo koji sistem. Cak i teokratija ili bilo koji oblik vladavine je bolji od ovog prividnog demokratskog i sasvim nefunkcionalnog sistema kod nas. Po meni je tranzicija iz jednog sistema u drugi kod nas nespretno izvedena. 

A sto se tice mog licnog shvatanja, jest, zivjelo se bolje ali ta sloboda misljenja i izrazavanja nije bila toliko dostupna. Iz tog razloga su generacije koje su zivjele u tom sistemu pasivne. Jer su kroz zivot imale posao, vozilo (zastavu, yugo 😀), godisnji... I nisu se ni trebale buniti, a i kad bi se pobunili fasovali bi disciplinsku u najmanju ruku. Zato danas sute, trpe. A mi mladi smo (vecinom) odgojeni dok smo bili djeca u smislu, suti, ne znas, ne mijesaj se itd. Koliko se god trudili sada kao zrele licnosti, to nas kroz zivot prati i nekako nam tesko dici svoj glas JAVNO. Bojimo se osude drustva. 

Najsvjeziji primjer je g. prof. Sej. Pobunio se, digao glas, imao uza se par stotina ljudi od kojih se vecina povukla nakon prvog protesta. 

Poslije rata pa do danas ljudima se sve više steže omča oko vrata po pitanju svega . A narod sve prihvata priča par dana o tome i poslije nikom ništa .

Političari su napravili idealnu državu za sebe.

Mene raduje što omladina ide vani jer samo na taj način će moći naučiti vidjeti da postoje i drugi načini .

• Thanks 1
  • Downvote 1

Ima mnogo faktora.

Starija generacija nema više snage, iznijeli su rat i siromaštvo. Nova generacija je umno zatrovana i neobrazovana ( nesposobna) da gradi.

Bosna je zapadni protektorat, narod ne osjeti da zemlja pripada njemu - zbog tog nemaju ni ambicije čak ni braniti je, kamo li više od tog. Pored ovog narod je izgubio snagu i nestaje bukvalno zbog korupcije. 

Najveći narod u državi je ideološki gotovo nespojivo podijeljen i tako se i održava balans u državi i neće se pojaviti državotvorna politika više  osim kod srba.

Edited by Hræzlyr
  • Upvote 2

Pa recimo ovo je objašnjenje:

Sultan Fatih je poslao vezira u Bosnu prije nego što će Bosnu napasti. Kad se vezir vratio, kaže Sultanu kako narod ovdje je dobar ali ima jednu manu. Šta god im se desi saburaju i stalno govore "i to će proći". Kaže El-Fatih "To je dobro, lako ćemo sa njima", a vezir mu odgovori: "Možda i nije, šta ako ih napadnemo a oni se budu  branili i vikali "dobro je i to će proći"".. Mi smo narod kome stane sve pod kapu, radije promjenimo i vjeru, državu, sve ako treba samo da ne mjenjamo navike.

Postoje sigurne pripovijesti da je noc prije ulaska u Bosnu Sultan Mehmed El-Fatih usnio san u kojem je vidio vatru i oko nje trojicu casnih ashaba, kasnijih halifa: Ebu Bekra, Osmana i Aliju. Kad se probudio, pitao je sejha Aksemsudina znacenje sna. Evo sta mu je sejh odgovorio:

Osvojit ces Bosnu. To sto si sanjao vatru znaci da ce u njoj gorjeti plamen vjere. To stos i sanjao Ebu Bekra znaci da ce Bosna biti zemlja iskrenih ljudi koji bogatstvo nece stediti za dobrobit islama. To sto si sanjao Osmana znaci da ce Bosna iznjedirit dosta ucenjaka lijepoga morala. To sto si sanjao Hazreti Aliju znaci da ce ta zemlja Carevini dati dosta ratnika koji ce krociti stopama casne porodice Muhammeda a.s.

Steta sto nisi sanjao Omera, radijallahu anhu, jer to znaci da da u Bosni nikada pravde biti nece i da ce se njen narod uvijet morati boriti za nju!

• Thanks 1