Jump to content
FORUM
Sign in to follow this  
White

Saobraćajne nesreće

Recommended Posts

Evo još jedne aktuelne teme, da prenesem sa prošlog foruma (http://www.biscani.net/forum/index.php?/topic/40-saobraćajne-nesreće/page-23)

Zadnji post je:

Disorder"opet je nešto bilo, kod borika, vidio sam samo glavu žene, vjerovatno starije, plava kosa, leži na cesti i dvojica oko nje donose vode, dva parkirana auta sa strane sa upaljena sva 4.. sad jel saobraćajka ili nije, to ne znam." 

Komisija za sigurnost saobraćaja grada Bihaća nakon održanog Okruglog stola dana 26.06.2015. godine na temu: „Aspekti sigurnosti saobraćaja na području grada Bihaća“, donijela je sljedeće zaključke:

1. Subjekte koji su pozvani, a nisu se odazvali skupu, javno prozvati i njihov odnos kvalificirati kao neodgovoran prema ovoj, društveno veoma bitnoj, problematici.

2. Sigurnost saobraćaja na području grada Bihaća nije na zadovoljavajućem nivou, te stoga ni jedan subjekt koji po bilo kojem osnovu ima obavezu da radi na unapređenju sigurnosti, nema pravo da se od tog stanja distancira, posebno ne na način da smatra kako su za to stanje odgovorni drugi.

3. Na jesen, a najkasnije prije početka školske godine, pokrenuti kampanju za povećanje sigurnosti svih sudionika u saobraćaju, a posebno najranjivijih kategorija (izrada billboarda sa sadržajem upozorenja, kratke preporuke o ponašanju u saobraćaju na TV USK).

4. Prikupiti podatke o svim prihodima koji se ubiru po raznim osnovama, a s namjenom finansiranja aktivnosti koje za cilj imaju povećanje sigurnosti saobraćaja.

5. Na godišnjem nivou budžetom planirati stavku namijenjenu za finansiranje projekata za povećanje sigurnosti saobraćaja na području grada Bihaća.

6. Održati po hitnom postupku sjednicu Komisije za sigurnost saobraćaja grada Bihaća, svaki put kada se dogodi saobraćajna nezgoda sa smrtno stradalim učesnicima, koja će zauzeti stav o sistemu mjera koje je potrebno poduzeti da se takav događaj ne ponovi, uz određivanje nosilaca tih mjera.

7. Obezbijediti zastupljenost inženjera cestovnog saobraćaja u Gradskom organu uprave, kao i kantonalnom MUP-u, kako bi se ova oblast maksimalno profesionalizirala.

8. Osmisliti i obezbijediti kontinuitet ovakvih i sličnih skupova koji bi se održavali na temu sigurnosti saobraćaja po pojedinim oblastima.

9. Analizirati kvalitet koordinacije nadležne službe Gradske uprave i JU „Zavod za prostorno uređenje“ Bihać, te donijeti preporuke za prevazilaženje nesporazuma u pogledu postupanja i nadležnosti.

10. Izvršiti analizu svih propisa koji se bave problematikom iz oblasti sigurnosti saobraćaja i pokrenuti postupak za njihovu izmjenu, a koja će za cilj imati povećanje stepena sigurnosti saobraćaja.

11. Insistirati kod nadležnih inspekcijskih organa da se poštuje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, a posebno onih do kojih gosti dolaze motornim vozilima.

12. Razmotriti mogućnost usporavanja saobraćaja u ulicama 5. korpusa i Žrtava srebreničkog genocida (pored tržnog centra „Bingo“).

Predsjednik Komisije
Nurudin Osmanović

Komisija svašta nešto napričala, a ništa konkretno...

Nema tu nikakve mudrolije. Samo pojačane koontrole i tražiti stvarne probleme u saobraćaju. Kažnjavati vozače zbog stvari kojie mogu prouzročiti saobraćajnu nesreću a ne pisati kaznu zato jer nemam rezervni sijalica ili rezervnog točka. 

Isključivati auta tehnički neispravna. Ne razumijem kako mogu voziti neke golfovi 2 s nekakvim plavim , crvenim svjetlima koje jedva vidiš. 

• Upvote 2

Prije sat vremena Passat 5.5 presjekao put biciklisti na raskrsnici kod Pizzerije Bella (biciklista se kretao od Kineskog prema Ozimicama I, auto skretao kraj pizzerije). Takav je prasak bio da smo svi koji smo sjedili nedaleko u prvi mah pomislili da su se sudarila dva auta ili bar auto i skuter.

Biciklistu smo ugledali na nogama mada je valjda završio na šoferšajbi, razderotine na leđima, nozi, i slično. Vozač auta tvrdi da ga nije ni vidio mada ja mislim da je htio skrenuti prije, da ga ne propušta ali mu nije dobro procijenio brzinu.

I dalje vidim onog lika sa onim crnim passatom da se po cijelu noć vozi ugašenih svjetala po gradu,samo je ovaj put stavio tablice na njega.Koji je to sad fazon-vožnja bez svjetala po mraku a obavezna su i po danu? Ne kužim šta naša policija radi ili možda radi ali ovaj lik po svom? Da li je svjestan koliko ugrožava živote ljudi i pješaka i biciklista i drugih vozača?Pa to je potencijalni ubica... 

I dalje vidim onog lika sa onim crnim passatom da se po cijelu noć vozi ugašenih svjetala po gradu,samo je ovaj put stavio tablice na njega.Koji je to sad fazon-vožnja bez svjetala po mraku a obavezna su i po danu? Ne kužim šta naša policija radi ili možda radi ali ovaj lik po svom? Da li je svjestan koliko ugrožava živote ljudi i pješaka i biciklista i drugih vozača?Pa to je potencijalni ubica... 

Ne bih ja zalio da on ima auto od sto hiljada maraka pa da se kurci i turira al brate passata vozas i to kao da gledan da je dobio od starog

• Upvote 1

Sta je bilo u Prekounju iza Ateljea prema Saficima ? Vatrogasci sapiraju cestu i dovozi policija pod ratacijom nekog lika u autu.

Mislim da bi trebalo napraviti operativni centar, za sve prijave građana, za pomoć građanima i dr. na jedan jednostavan besplatan broj koji bi vršio koordinaciju, policije , vatrogasaca, hitne službe, civilne zaštite, lovočuvara, lugara, planinara, ronioca, veterinarske službe i dr. 

Mislim da bi trebalo napraviti operativni centar, za sve prijave građana, za pomoć građanima i dr. na jedan jednostavan besplatan broj koji bi vršio koordinaciju, policije , vatrogasaca, hitne službe, civilne zaštite, lovočuvara, lugara, planinara, ronioca, veterinarske službe i dr. 

ima 112  za policiju, vatrogasce i hitnu

U Orljanima  teska saobracajna nesreca , tri lica teze povrijedjena ...  Ima li neko vise informacija ?

Jučer baš pilam u pravcu Bosanskog Petrovca i sad kolona od 10-ak automobila i svi vozimo 80 km/h - 100 km/h maksimalno. Iz suprotnog pravca isto prolazi dosta automobila/kamiona itd... i meni nije jasno da se ljudi izbacuju na punoj liniji i pretiču kao hajvani, a iz suprotnog pravca dolazi vozilo, prvo što svi kočimo zbog idiota da se ubaci, koji je naravno doveo čitavu kolonu vozila u opasnost (osim onih ispred njega), naravno svi držimo dovoljno odstojanje 50-ak metara, ako ne i više, i on pretekne i šta je uspio? Stvarno nikako neshvatam takve ljude, da li je to neki SHOW OFF ili jednostavno  nemaju mozga ? 

Ja iskreno mislim da je najbolje ugraditi dash kamere u automobile kao što to u većini zemalja su ljudi uradili, pa fino snimiš idiota koji pretiče na punoj, ugrožava sviju u saobraćaju i sa snimkom u ruci pravac policiji i neka oni dalje ganjaju kretena.

Motoristi isto jučer koji su išli za Drvar su vozili maximalno 80-120 km/h počev od sportiva pa do choppera, što mi je drago bilo vidjeti, valjda sam naletio na sve normalne ljude koji kuže da idu se provesti i da nema potrebe za pokazivanjem da mogu ići 200+ km/h. I kad sam se vratio u Bihać, baš sam naletio na ovu saobraćajku u Jablanskoj. Nije mi jasno semafor ima i da ljudi prolaze kroz crveno, jure kao vileni.. pa zar vam nikako nije jasno da će te sa tim ubiti i sebe i druge? No hajde možda sam ja samo previše ostario, pa ono ne kontam taj više adrenalin, kao nekada.

Edited by Vulcan
  • Upvote 3

Prvo: jesi ostario

Drugo: voziš chopper, tako da ti nejmaš pojma šta je adrenalin

svakako mi je žao svakog motoriste koji nastrada ne svojom krivicom, odnosno kad ga neki idiot pod isprikom "nisam te vidio" pokupi

a to što pišeš dash cam, niđe veze brate, naša milicija stoji na cesti, ljudi pred njima bez kacige na motorima i ništa, bez tablica i slično, kao da nisu zainteresirani da pokažnjavaju sve prekršitelje zakona, sve i da im odneseš snimak nekog idiota koji čini ludorije po cesti, šta bi se desilo?????

• Upvote 3

Maloprije krkan zamalo zgazi dijete kod biblioteke,gdje je policija?????

Edited by gawk

Maloprije krkan zamalo zgazi dijete kod biblioteke,gdje je policija?????

Kkrkana pun grad. bijeli golf kroz crveno kod sata, pa motocikl, ... ništa novo u Bihaću

Neko je na forumu na jednoj od tema spominjao ženu koja vozi kombi od Ateljea i  priča na mobitel. maloprije vidim taj kombi i jedan Đip stoje na raskrsnici na mušanovića mostu kad se skreće u Mušanović mahalu. nisam vidio šta je bilo

Šta se dogodilo na bedemu,vidim oboren rasvjetni stub? Vjerovatno sinoć,ali žalosno je što će sve to ostati tako ležati mjesecima baš kao i onaj semafor na ozimicama.

Zašto je zatvoren gradski most ? Policija i rotirke.

Racija

Pa i prije su bile racije, a nije se blokirao promet..

Ne znam kakve su prije bile, ova je bila većih razmjera. Čak su trpali dječurliju u autobus i kombije i vozili ih nekuda