Hamdija Lipovača (SBiH) upozorio na prekomjerno povećanje cijene odvoza smeća u Bihaću
Na dnevnom redu 5. redovne sjednice Gradskog vijeća Bihać, zakazane za 20. februar, naći će se prijedlog zaključka o davanju saglasnosti na jedinstvene cijene sakupljanja, odvoza i odlaganja otpada. Ovaj prijedlog izazvao je buru negodovanja među građanima, ali i među gradskim vijećnicima i predstavnicima stranaka koje čine vlast u Bihaću. Najveće nezadovoljstvo izazvao je prijedlog povećanja cijene odvoza smeća za čak 64%, što bi za građane značilo dodatnih gotovo 8 KM troška.
Povodom ove teme, sinoć se putem video objave obratio Hamdija Lipovača, dopredsjedavajući Gradskog vijeća Bihać (SBiH) i izabrani vijećnik. Lipovača, koji je u prošlosti obnašao funkcije gradonačelnika Bihaća i premijera Unsko-sanskog kantona, naglasio je zabrinutost zbog dodatnog financijskog opterećenja za građane, naročito za penzionere i socijalne kategorije kojima bi trenutne cijene već predstavljale veliki teret.
Lipovača je u svom obraćanju istakao da, iako je povećanje cijene odvoza smeća motivisano Odlukom Vlade FBiH o minimalnoj plati, takvo povećanje nije rješenje za sve građane. “Iako se cijene moraju prilagođavati stvarnim uslovima, ne možemo dopustiti da teret ovih povećanja snose samo građani. Ovo pitanje zahtijeva ozbiljnu analizu i stručan pristup“, rekao je Lipovača.
Osim toga, Lipovača je istakao potrebu za povećanjem plata radnicima JKP Komrad koji primaju manju plaću od zakonom zagarantovane minimalne plate, naročito onima koji rade u teškim uslovima na čišćenju grada i odvozu otpada. “Radnicima koji rade u teškim uslovima treba povećati plate, ali to ne smije biti na teret građana Bihaća“, poručio je Lipovača.
U svom obraćanju, Lipovača je postavio i nekoliko pitanja u vezi s poslovanjem JKP Komrad, koja se odnose na druge usluge koje pruža ovo preduzeće, uključujući parkiranje, reciklažu otpada, gradsku tržnicu, plate Uprave preduzeća te troškove vezane za mezarluke i ukopne usluge, koji su prema njegovim riječima “abnormalno skupi”.
Lipovača je na kraju naglasio da je obaveza vlasti da osigura ostvarivanje prava radnicima koji rade sa minimalnom platom, te da ih je potrebno što prije uskladiti sa zakonskim minimumom od 1000 KM.
Hamdija Lipovača o mezarlucima “Humci” i troškovima vezanim za dženaze/sahrane u Bihaću
Hamdija Lipovača, dopredsjedavajući Gradskog vijeća Bihać, osvrnuo se na visoke troškove koji prate dženaze i sahrane u Bihaću, naročito kada je riječ o mezarlucima “Humcima”, koje održava JKP Komrad Bihać. Lipovača je upozorio da su cijene za ukopne usluge na ovom mezarju abnormalno skupe, što je postalo ozbiljan problem za građane.
U svom obraćanju, Lipovača je izrazio zabrinutost građana, koji mu često skreću pažnju na ovu temu. “Građani mi kažu da je danas neisplativo umrijeti u Bihaću, jer neko kad razmišlja o svojoj smrti, a svi razmišljamo jer sviju će zadesiti taj čas, nekom sad – nekome kasnije, ali će definitivno doći, da su ljudi primorani dizati kredite da plate ukupne cijene koliko su te ukupne usluge da bi se obavila Dženaza ili sahrana,” rekao je Lipovača, naglašavajući kako je ovo pitanje ozbiljno i zahtijeva hitnu reakciju vlasti.
Pored toga, Lipovača je ukazao na činjenicu da troškovi sahrane u Bihaću postaju prevelik teret za mnoge porodice koje su u teškoj financijskoj situaciji. On je pozvao vlasti da se pozabave ovom temom i poduzmu korake ka redukciji cijena za usluge ukopa, kako bi sahrane postale pristupačne svim građanima, bez potrebe za dodatnim zaduživanjem.
Kompletno obraćanje Hamdije Lipovače možete pogledati u video prilogu ispod ovog teksta.
VEZANE VIJESTI:
- NES Bihać: Zašto bi građani plaćali nesposobnost uprave Komrada? Poskupljenje odvoza smeća za 64% neprihvatljivo!
- Bihać na nogama: Hoće li vijećnici poslušati građane i odbiti poskupljenje smeća? Habibija poručuje – stojimo uz vas!
- Ovo su vijećnici koji čine vlast u Bihaću – hoće li glasati za poskupljenje odvoza smeća ili povući prijedlog?
- Kemal Hrnjić kritizira politiziranje povećanja cijene odvoza smeća u Bihaću: “Minimalac nije opravdanje za loše odluke”
- Vijećnik Hasan Fatkić odgovorio ministru Hrnjiću: “Poskupljenje odvoza smeća bilo planirano još prije izbora, evo o čemu se radi”
- Kemal Hrnjić, federalni ministar, reagirao na najavljeno poskupljenje odvoza smeća za 64%: “To nije posljedica odluke Vlade FBiH o povećanju minimalca”
- Armin Amidžić: Poskupljenje odvoza smeća rezultat odluke o minimalnoj plati, plate Uprave ostaju iste
- Emir Mujić: Poskupljenje smeća u visini 64% ne smije služiti za finansiranje rukovodilaca Komrada s platama od 3.300 do 3.600 KM!
- Hoće li vijećnici izglasati poskupljenje odvoza smeća u Bihaću za 64%: Veliko opterećenje za građane u vremenu poskupljenja