Nove raspodjele
Zbog toga je jučer održana vanredna sjednica, koju su poslanici obrazložili potrebom da se hitno imenuje privremeni UO Univerziteta kako ne bi došlo do zastoja u radu. To su i učinili sa 22 glasova za, jer je ovaj put ispoštovana zastupljenost svih naroda. Međutim, o ravnopravnoj zastupljenosti u radnim tijelima i skupštinskim komisijama, koje su također bile predmet presude Ustavnog suda, jučer se nije raspravljalo.
– To će vjerovatno ići kasnije, jer se mora odlučivati kroz klubove naroda, kazao nam je Željko Mirković Grga, poslanik SDP-a.
S obzirom na to da se radi o 70-ak plaćenih pozicija u skupštinskim tijelima, strankama u vlasti će trebati vremena da to podijele između sebe, jer su i prošli put prilikom sada već poništenog imenovanja sklopile skupštinsku većinu.
– S obzirom na to da smo uz vanrednu sjednicu zbog imenovanja Upravnog odbora Univerziteta kazali da ćemo razmatrati i one materijale koji do tada budu spremni, to ćemo i završiti. A nakon ove vanredne sjednice nastupa ljetna pauza zbog godišnjih odmora, saopćio je predsjedavajući Skupštine USK-a Nijaz Hušić.
Među pristiglim materijalima jučer se našla i Odluka o taksi za uvođenje elektronskih zdravstvenih iskaznica, koje će zamijeniti zdravstvene knjižice, kao što su već ranije svi zdravstveni kartoni zamijenjeni elektronskom bazom podataka o pacijentima.
Poslanici su i to usvojili, ocjenjujući pohvalnim proces elektronizacije koji je proveo direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja USK-a Almin Handanagić, koji je inače i predsjednik SDA u Cazinu.
No, ono što se uvođenjem elektronskih zdravstvenih iskaznica i digitalnih zdravstvenih recepata očekuje jeste iskorjenjivanje korupcije prilikom izdavanja i distribucije recepata u Unsko-sanskom kantonu. Podsjećamo, prošle godine je ZZO utvrdio nedostatak oko dva miliona maraka, a sve zbog manipulacije sa zelenim receptima. Iako je ZZO putem svojih ovlaštenja sankcionisao nekoliko apoteka i ljekara kod kojih je uočena pronevjera recepata, pravosuđe još ništa po tom pitanju nije učinilo.
I treća tačka na jučerašnjoj sjednici Skupštine Unsko-sanskog kantona bila je razmatranje prijedloga federalnog zakona o šumama koji je u pripremi.
Šume i općine
Unsko-sanski kanton i Unsko-sanske šume pod kontrolom Kantonalne uprave za šumarstvo do sada su funkcionisali po kantonalnom zakonu i eventualnim federalnim uredbama. Međutim, u cijeloj Federaciji od 2008. godine se iščekuje krovni zakon, te se jučer i Bihaću povela rasprava o njemu.
– Postoji nekoliko predloženih rješenja, ali smatram da ne bi bilo dobro da općine gospodare šumama, jer bi onda eksploataciju određivali lokalni moćnici putem većina u općinskim vijećima i tu bi bilo svega, poručio je Mladen Lonić, poslanik SDP-a.
Ispostavilo se da i opoziciji i vlasti u USK-u odgovara dosadašnji način funkcionisanja sa jednim preduzećem, koje bi bilo pod kontrolom kantonalne uprave te su za to da nadležnost nad šumama ostane na nivou Kantona.
– Ovo još nije ni nacrt i vjerujemo da će se u konačnici zadržati sve ono što je do sada funkcionisalo. Nismo za to da šumama gospodare općine, ali to su zahtjevi prevashodno općina u Hercegovini, odnosno predstavnika hrvatskog naroda, istakao je premijer USK-a Husein Rošić.