Bijeli zimski plašt zaogrnuo je visove i padine Grmeča stvorivši pravu zimsku idilu, a hladnoća i niske temperature zaledile su Kljevačko jezero, koje se nalazi u blizini istoimenog sela, petnaestak kilometara od Sanskog Mosta.

Ovo jezerce je jedina hidroakumulacija na ovom bezvodnom prostoru, na relativno visokoj nadmorskoj visini, a pretpostavlja se kako je povezano s bogatim podzemnim akumulacijama vode smještene u kraškoj utrobi moćne planine i da predstavlja prirodnu estevelu, kojih ima još nekoliko na ovim prostorima. Kompletan prostor Podgrmeča predstavlja kompleksan hidrološki sistem, čiji je najveći dio skriven pod zemljom. U unutrašnjosti poroznog kraša, što je nauka potvrdila, akumuliraju se ogromne zalihe vode i ona potom tajnovitim putevima izlazi na površinu u obliku izvora i vrela, kojih je samo na području sanske općine preko sedam stotina.

Kada snijeg prekrije zemlju, oko jezera se mogu jasno uočiti tragovi raznih životinja koje obitavaju u ovdašnjim šumama, koje dolaze na ovo mjesto da utaže žeđ. Nerijetko se mogu uočiti tragovi čopora vukova ili medvjeda, koji spavaju rastrgan zimski san.  Također, jezerce je neodoljivi mamac za ovdašnje ljubitelje prirode, planinare i rekreativce, a do njega vodi više planinarskih staza. Drevna narodna predanja obiluju pričama o čudesnim bićima koja svoja staništa imaju u pećinama i stijenama Grmeč planine. Tako se i danas prenosi priča o vilama i vilenjacima koji se u kasne noćne sate kupaju u hladnom gorskom jezeru, a svaki čovjek koji se drzne da posmatra taj prizor pretvoriće se u kamen. Za Kljevačko jezero su vezane i druge fantastične priče koje golicaju ljudsku znatiželju, pa je ovaj prostor ogrnut mističnom aurom koja mu daje dodatnu draž.

(nezavisne.com)