Screenshot

Ovo je važan korak koji će svijet učiniti spremnijim da čuje i glasove poput onog iz Republike Srpske, napisao ej Dodik.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik napisao je autorski tekst za portal Banjaluka.net u kojem objašanjava zašto je povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću pozitivan pomak ne samo za SAD, nego za cijeli svijet. Spominjao je Dodik i Balkan, a ono što nije propustio da istakne u više navrata je blo to kako su eto on i Trump istomišljenici u pogledu budućeg izgleda svjetskih odbnosa.

naravno, dodik sve ovo govori uzdajući se da bi ga Trump mogao skinuti sa crne liste. Međutim, istom se nadao i prije osam godina, nakon prvog ulaska Trumpa u Bijelu kuću, ali ga je američki predsjednik tada iznevjerio ne uklanjajući njegovo ime sa liste sankcionisanih. Nije isključeno da bi se isto moglo ponoviti i sada.

Dodikov tekst za Banjaluka.net prenosimo u cijelosti.

Ravnopravni dijalog

Dolazak novog-starog predsjednika SAD Donalda Trumpa na vlast signalizira povratak politike zasnovane na nacionalnom interesu, suverenitetu i realpolitici. Poslije mnogo vremena u Washingtonu imamo naznake da će prestati laž o nakaradnom liberalnom svijetu i da će prevladati realnost međusobno uvaženog svijeta.

Ovo je važan korak koji će svijet učiniti spremnijim da čuje i glasove poput onog iz Republike Srpske za koje je unipolaran svijet bio gluv iz sopstvene umišljenosti, bahatosti i teške istorije. Umjesto da budemo predmet eksperimenata globalističkih politika, Trumpov pristup pruža šansu za ravnopravniji dijalog.

Donald Trump je u svom prvom mandatu pokazao razumijevanje za složene političke odnose u svijetu, uključujući Balkan. Njegov povratak otvara prostor za jačanje saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama na osnovama uzajamnog poštovanja. Republika Srpska spremno dočekuje novu administraciju jer dijele vrijednost suverenizma i razumijevanje da uspješne države poštuju, brane i ni po koju cijenu ne daju svoj suverenitet. Republika Srpska ne želi ništa drugo za Srbe u Republici Srpskoj nego ono što su željeli američki birači kada su ubjedljivo izabrali Donalda Trumpa i na svjetsku agendu vratili pravo građana da imaju kontrolu nad svojim životom.

Republika Srpska je decenijama napadana, osporavana, potcjenjivana i nipodaštavana, a sve sa ciljem da se u srcu Evrope uništi ono na čemu je Evropa sazidana: hrišćanske vrijednosti i težnja svakog naroda u Evropi da odlučuje o sebi i svom razvoju. Pokazuje se kao vrlo ispravna politika Republike Srpske u prethodnim godinama koja je pravila partnerstvo sa suverenističkim političkim snagama širom Evrope. Republika Srpska ima u ovom momentu najuticajnije političare u Evropi kao svoje prijatelje, što je dokaz njene hrabrosti, ali i vitalnosti koja počiva na ispravnoj anticipaciji i viziji.

Trumpov stav prema Evropskoj uniji kao konfederaciji suverenih država, a ne superdržavi, donosi novi talas stabilnosti Evropi. Slabljenje birokratskog pristupa u korist nacionalnih interesa omogućava državama članicama, ali i onima koje nisu članice EU, poput Republike Srpske, da definišu sopstvene prioritete.

Ovo znači da će Evropa imati priliku da preispita svoj smjer, vraćajući odlučivanje bliže građanima.

Za Republiku Srpsku ovo stvara okruženje u kojem njeni interesi mogu biti bolje zaštićeni i gdje se može otvoreno razgovarati o potrebama njenog naroda. U takvom kontekstu politička autonomija i samostalnost Republike Srpske može biti više nego koncept – može postati primjer za druge regione koji traže slične modele ravnoteže između lokalnog i globalnog.

Donald Trump je poznat po promovisanju ekonomskog patriotizma, politike koja stavlja interese radnika i nacionalnih ekonomija u prvi plan. Za Republiku Srpsku i širi region ovo znači mogućnost za saradnju na infrastrukturnim projektima i privlačenje investicija koje nisu uslovljene političkim ustupcima. Bilo je previše primjera kada je bivša američka administracija kroz poslušnike koji su redovno posjećivali njihove ambasadore blokirala iz suludih i prizemnih razloga ekonomske projekte koji su mogli donijeti desetine hiljada radnih mjesta u regionu. Ekonomski patriotizam najzdraviji je temelj međunarodnih odnosa.

Nova administracija ima šansu da pokaže drugačiji pristup, omogućavajući razvoj i saradnju na osnovu obostranog poštovanja i interesa. Takav model ne samo da podržava lokalne zajednice, već i doprinosi globalnoj stabilnosti kroz jačanje međusobnog povjerenja.

Simbol nade

Trumpov pragmatični pristup međunarodnim konfliktima, koji favorizuje pregovore umjesto intervencija, može donijeti stabilnost regijama poput Balkana.

Njegova politika okrenuta mirnom rješavanju sukoba i povlačenju iz nepotrebnih vojnih avantura otvara prostor za trajno rješavanje političkih pitanja na Balkanu.

Republika Srpska može profitirati od ovakvog pristupa, jer stavlja naglasak na dogovor između lokalnih aktera, umjesto na nametnuta rješenja spolja. Zato mora prestati međunarodni intervencionizam kao preduslov za lokalni dogovor.

Dolazak Donalda Trumpa na vlast nije samo politički događaj, već simbol nove nade za svijet koji poštuje razlike i uvažava interese svih naroda. Republika Srpska, Balkan, Evropa i svijet mogu imati koristi od lidera koji vjeruje u suverenost, dijalog i ekonomsku pravdu. U ovom istorijskom trenutku važno je prepoznati prilike koje ova promjena donosi i iskoristiti ih za dobrobit svih građana.

(Oslobodjenje.ba)