Na prijedlog Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta članovi Vlade Unsko- sanskog kantona na sjednici održanoj danas u Bihaću, utvrdili su prijedlog Zakona o visokom obrazovanju na području Unsko-sanskog kantona, te je isti upućen Skupštini kantona u daljnju proceduru.
Zakonom o visokom obrazovanju na području Unsko- sanskog kantona utvrđuje se sistem, uslovi i osnove finansiranja visokog obrazovanja na području ovog Kantona, organizacija i rad visokoškolskih ustanova, opća načela u oblasti osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja te se ustanovljavaju principi i standardi sticanja visokog obrazovanja, u skladu sa relevantnim odredbama i principima Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini i međunarodnih pravnih propisa. Usljed velikog broja izvršenih izmjena i dopuna važećeg Zakona izgubila se njegova struktura, jasnoća i uređenost, te uzimajući u obzir da je od usvajanja Zakona prošlo 15 godina i da su se, u tom periodu, desile značajne promjene u oblasti informatizacije, digitalizacije, načina učenja, potrebe za mobilnošću i studenata i nastavnog kadra, kao i promjene na tržištu rada, ukazala se potreba da se visoko obrazovanje na području Unsko-sanskog kantona uredi kroz odredbe novog Zakona, obrazloženo je iz resornog Ministarstva.
Na 65. sjednici Vlada Unsko- sanskog kantona utvrdila je i tekst nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama i proslijedila Skupštini Kantona na razmatranje.
Ovim Nacrtom pokušavaju se otkloniti i prevazići uočeni nedostaci u obavljanju poslova u oblasti šumarstva na području Unsko- sanskog kantona na osnovu važećeg Zakona o šumama, iako će se, obzirom da se radi o korištenju prirodnog bogatstva koje je u podijeljenoj nadležnosti Federacije Bosne i Hercegovine i kantona, do sistemskih rješenja moći doći tek sa donošenjem Zakona o šumama na federalnom nivou. Predloženim nacrtom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona šumama, nastojalo se uzeti u obzir potrebe svih aktera koji s različitog aspekta alokacija i potreba koriste šumu na području Unsko-sanskog kantona, a da se ne naruši održivo gospodarenje šuma i stvaranje potrajnosti prihoda od šuma, te ispraviti uočene nedostatke u pojedinim rješenjima važećeg Zakona o šumama, koja se nisu u praksi pokazala učinkovita.
Na prijedlog Armina Kardaševića, ministra privrede članovi Vlade Unsko-sanskog kantona usvojili su Program utroška sredstava granta nižim nivoima vlasti u sklopu projekta “Uvezivanje i uređenje starih gradova Unsko-sanskog kantona, Krajiške staze kulturne baštine” koji Ministarstvo privrede realizira u skladu sa potpisanim Memorandumom o saradnji sa lokalnim zajednicama ovog kantona. Odlukom je raspoređen ukupan iznos od 500.000 KM općinama/ gradovima USK za realizaciju ovog projekta kojem je cilj poboljšanje infrastrukture nacionalnih spomenika te unaprijeđenje i uvezivanja turističke ponude, kreiranje turističke rute i promocije kulturno-historijskih znamenitosti i turističkih potencijala ovog dijela BiH. Projektom su obuhvaćeni: stari grad Sokolac, Bihać; stari grad Ostrožac, Cazin; stari grad Pset, Bosanska Krupa; stari grad Bjelaj, Bosanski Petrovac; stari grad Bužim, stari grad Ključ, stari grad Kamengrad, Sanski Most i stari grad Podzvizd u Velikoj Kladuši.
Na današnjoj sjednici Vlade USK usvojene su izmjene i dopune pedagoških standarda i normativa za srednje obrazovanje. Radi osiguranja jednakih pedagoških i materijalnih uvjeta u svim srednjim školama na području Unsko- sanskog kantona, u skladu sa Zakonom o srednjem obrazovanju, Pedagoški standardi i normativi utvrđuju se kao zajednička osnova u osiguranju uvjeta za odgojno-obrazovni rad i uspješno ostvarivanje ciljeva i zadataka iz nastavnih planova i programa u srednjim školama i domovima učenika. Kako su ranije utvrđeni novi Standardi i normativi za osnovno obrazovanje Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta je pristupilo izmjenama i dopunama Pedagoških standarda za srednje obrazovanje kako bi se izvršilo usklađivanje odredbi koje se odnose na poslove sekretara, knjigovođa, rukovaoca nastavnom tehnikom i psihologa i norme za iste.