Ustavni sud je uvažio apelaciju Hodžića i pravnog lica “F. H. Srebrena malina”, te odlučio predmet vratiti Sudu BiH.
Nakon što je Ustavni sud BiH uvažio apelaciju Fikreta Hodžića, pravosnažno osuđenog na pet godina zatvora za zloupotrebu položaja prilikom nabavke respiratora tokom pandemije koronavirusa i predmet vratio Sudu BiH da otkloni povredu prava na pravično suđenje, Hodžić je pušten na slobodu iz državnog zatvora u Vojkovićima, potvrdila je za Detektor njegova advokatica Mirna Avdibegović.
Iz Suda su saopćili da su danas zaprimili odluku Ustavnog suda BiH u predmetu Fadil Novalić i drugi, te da je Sud odmah pristupio hitnoj radnji puštanja na slobodu, pojasnivši da se Hodžić – prema odredbama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, a nakon što je u odnosu na njega ukinuta presuda Apelacionog vijeća od 2. novembra 2023. godine – više ne može nalaziti na izdržavanju kazne zatvora.
– Nakon odluke Ustavnog suda BiH, izgubljena je uzročna veza između postojanja pravosnažne presude i lišenja slobode, zbog čega se isti ima pustiti na slobodu odmah – navodi se u saopćenju iz Suda BiH.
Iz Suda su još saoćili da će o sjednici Apelacionog vijeća, koja će biti zakazana u svrhu ponovnog preispitivanja žalbi Hodžića i pravnog lica “F.H. Srebrena malina” – u dijelu kako je to precizirano odlukom Ustavnog suda, javnost biti blagovremeno informisana.
Mirna Avdibegović, Hodžićeva braniteljica, potvrdila je Detektoru da je on već pušten iz zatvora.
Detektor je ranije izvijestio da je Ustavni sud uvažio apelaciju Hodžića i pravnog lica “F. H. Srebrena malina”, te odlučio predmet vratiti Sudu BiH u dijelu gdje treba otkloniti povredu prava na pravično suđenje. Presudom Suda BiH, bivši federalni premijer Fadil Novalić, Fahrudin Solak i vlasnik firme “F. H. Srebrena malina” Hodžić osuđeni su na ukupno 15 godina zatvora za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora tokom pandemije koronavirusa, a bivša ministrica finansija Jelka Miličević oslobođena.
Firma “F. H. Srebrena malina” je proglašena odgovornom jer je raspolagala protivpravno stečenom imovinom i novčano kažnjena s 200.000 KM.
(avaz.ba)