Mnogobrojni građani FBiH koji su svoje limene ljubimce registrovali od početka ove godine bili su neprijatno iznenađeni, jer je cijena registracije bila veća za oko 30 KM. Povećanje cijene registracije uslovljeno je povećanjem cijene obaveznog EKO testa, koji je od 1. januara ove godine poskupio sa 5 KM na 30 KM.
Novi poziv
Pravilnik o povećanju cijena za EKO test donio je federalni ministar prometa i komunikacija Denis Lasić krajem prošle godine.
Iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH za „Avaz“ rečeno je da je ministar Jusko višekratno tražio razgovor sa federalnim ministrom komunikacija i prometa Lasićem.
– Na osnovu člana 219. Zakona o osnovama sigurnosti na cestama u BiH donesen je Pravilnik o tehničkim pregledima vozila i s tim u vezi Jedinstvenim cjenovnikom usluga tehničkih pregleda vozila u BiH, propisano je da se za obavljanje ispitivanja emisije izduvnih gasova (EKO test) plaća naknada u visini od 5 KM – pojasnili su iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH.
Dodali su da ministar Jusko će uputiti novi poziv za sastanak s ministrom Lasićem, na kojem će između ostalih tema razgovarati i o provođenju aktivnosti u FBiH kad je u pitanju ispitivanje emisije izduvnih plinova, te uticaj ovog podzakonskog akta na Pravilnik donesen na nivou BiH, posebno sa aspekta odredbi o jedinstvenom cjenovniku tehničkog pregleda vozila.
Emgijad Bešlija bivši inspektor MUP-a FBiH koji se bavio saobraćajem i bivši direktor stručne organizacije „Mervik“ koja se bavila nadzorom nad radom stanica tehničkog pregleda u FBiH, kazao je za „Avaz“ da ispitivanje sastava izduvnih gasova je bilo propisano i ranijim Pravilnikom o tehničkim pregledima vozila, jer su stanice za tehnički pregled bile obavezne posjedovati uređaje i opremu za kontrolu sastava izduvnih gasova.
– Cijena za ovo ispitivanje bila je 5 KM. Uzimajući u obzir da je cijena novih uređaja za mjerenje između 4.000 i 5.000 eura, mislim da je to prihvatljiva cijena i da bi trebala bi ostati na tom nivou. Ovom problematikom bavio sam se kao inspektor dok je MUP FBiH imao nadležnost za nadzor nad radom istih. Poslije je to prešlo u nadležnost kantonalnih MUP-ova, pa onda stručne institucije Institut za privredni inženjering. Poslije se to dodatno „politički“, a ne stručno razdvojilo i ne vidi se značajniji napredak u pogledu poboljšanja tehničke ispravnosti vozila, osim ekonomskog napretka osnivača „stručnih“ institucija – istakao je Bešlija.
Državni zakon
Eksperti za saobraćaj i tehničke preglede vozila za „Avaz“ kazali su da je ovakva odluka Ministarstva komnunikacija i prometa FBiH u potpunosti nelegalna, jer ova oblast regulisana je Zakonom o sigurnosti saobraćaja BiH. Državni zakon je svakako stariji u pravnom smislu nad entitetskim pravilnikom koji je podzakonski akt. Posebna priča je da taj EKO test koji se sad naplaćuje 30 KM i dalje nije eliminatoran i to se opravdava lošim kvalitetom goriva, međutim kvalitet goriva i ispušni gasovi nemaju veze. Dakle ovih 30 KM što su uvedeni su obična pljačka građana FBiH jer je to mjerenje u prazno.
Gdje će završiti 18 miliona KM?
Na području Federacije BiH godišnje se registruje oko 600.000 vozila. Poskupljenje od prosječnih 30 KM po automobilu donosi i novih oko 18 miliona KM, koje građani trebaju izdvojiti za registracije vozila u ovoj godini.