U ovoj demografskoj krizi, gdje nam nedostaje djece i radne snage, mislim da bi vlasti morale hitno osigurati potpuno besplatno obrazovanje u praksi.

Posljednja sedmica u avgustu, tradicionalno, u znaku je priprema za novu školsku godinu, koja samo što nije počela. Brojnim roditeljima nabavka udžbenika, školskog pribora, ali i odjeće i obuće, osim stresa, predstavlja i ogroman finansijski izdatak.

Tjelesni odgoj

Iako će osnovnoškolce, uglavnom, dočekati besplatni udžbenici, veliki trošak otpada na radne sveske, pernice, ruksake, pribor za likovno, opremu za tjelesni odgoj i slično. S druge strane, srednjoškolci su prisiljeni kupovati udžbenike ili nabavljati polovne. A cijene udžbenika i školskog pribora su, definitivno, više nego prošle godine.

Tako su na policama knjižara cijene ruksaka od 18 do 70 KM, a anatomskih između 65 i 130 KM. Sveske mekog poveza koštaju od jedne do osam KM, a tvrdog od 4,60 do 18,70 KM.

Pernice koštaju između šest i 35 KM, a pribor za likovno – drvene bojice, masni pastel, tempere, vodene boje, flomasteri, kistovi i drugo od 21 do 65 KM.

Također, treba uračunati i grafitne, hemijske, tehničke olovke, nalivpera, rolere, markere, vrećicu za patike, pribor za geometriju te brojne druge potrepštine, pa će roditelji za osnovnu opremu izdvojiti najmanje 200 KM.

Kupuju polovne

Udžbenici za srednje škole ne mogu se pronaći po cijeni nižoj od 10 KM. Čitanke za sve razrede gimnazije koštaju 12 KM, dok se udžbenici za engleski jezik kreću između 12 i 15 KM. Udžbenik gramatike latinskog jezika košta gotovo 20 KM, a njemačkog 16 KM, pa se srednjoškolci dovijaju na razne načine, kupujući polovne ili plaćajući njihovo kopiranje.

Besplatno školovanje

Kada se beskrajnom popisu pridodaju troškovi odjeće i obuće, onda je jasno da je opremanje školaraca veliki udar na kućni budžet. Kaže nam to i Marin Bago, predsjednik Udruženja za unapređenje kvalitete življenja „Futura“, koji je i sam roditelj studenta i osnovnoškolca.

Iako je, napominje, osnovno obrazovanje besplatno, smatra da to u praksi i nije baš tako.

– U mnogim lokalnim zajednicama su besplatni udžbenici, i to pozdravljamo, ali i sav ostali pribor bi morao biti besplatan – ocjenjuje Bago.

(avaz.ba)