Centri Civilnih Inicijativa organizirali su sinoć u Sali Muzeja AVNOJ-a javnu tribinu „Perspektive mladih u USK: zastavimo trend odlaska“, na kojoj su građanima se obratili i odgovarali na pitanja zastupnici u Skupštini Unsko-sanskog kantona (USK) Željko Mirković (SDP), Farko Hodžić (DF), Damir Hodžić (SDA), Hajrudin Halilović (ASDA), Kenan Keserović (DNZ) i Mirvet Beganović (Laburistička stranka).
Cilj tribine bio je da predstavnici kantonalne zakonodavne vlasti uz direktnu komunikaciju s građanima predstave svoje aktivnosti i rezultate rada, te razgovaraju o trenutno najvećem problemu odlasku mladih. Da li zato što su izgubili povjerenje u političare, što im je dosta politike i politikanstva, ili zato što su bolju budućnost odlučili potražiti u drugim zemljama, sinoćnoj tribini prisustvovao je veoma mali broj mladih.
Iz godine u godinu značajno manji broj upisane djece u osnovne i srednje škole USK, odlazak porodica u druge zemlje , koji je najizraženiji u Sanskom Mostu, Cazinu i Bihaću, tek je dio tužne statistike, koja od nekad naprednog, ovaj kanton više čine „kantonom slučajem“. CCI su ovom tribinom željeli ukazati na to da je odavno upaljen ‘crveni alarm’ vlastima da zajedno sa mladima zaustave negativne trendove.
Građani imaju pravo, pa tako i mladi, tražiti od svojih zastupnika da im omoguće bolji život. Interakcija između njih mora biti kontinuirana, jer je odgovornost dvosmjerna i niko neće biti odgovoran ako se ne traži ispunjavanje onog što je obećano kroz kampanju, naglašavaju u CCI.
Većina političara rješenje uglavnom vidi u unapređenju obrazovanja i njegovom prilagođavanju potrebama tržišta rada, dok Kenan Keserović iz DNZ-a od početka potencira donošenje strategije o mladima.
I dok su mnogi u procjepu između Šantićeve „Sunce tuđeg neba neće vas grijat’, ko što ovo grije“ i neke možda bolje perspektive, CCI pozivaju na jačanje povjerenja između vlasti i građana i kreiranje konkretnih mjera u stvaranju boljih uvjeta za mlade i zaustavljanja njihovog odlaska.