Primjećujemo da je podrška Dodiku u RS slaba i da njegovi pokušaji polarizacije ne uspijevaju.

Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Kristijan Šmit (Christian Schmidt) na marginama Diplomatskog foruma u Antaliji za list Welt izjavio je da prijetnje i konkretni pokušaji predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika da se Ustav BiH u u tom entitetu nasilno potkopa “graniče s pokušajem puča”.

– Dodik je RS proglasio svojom ličnom tvrđavom – uz tvrdnju da ga sve sigurnosne snage trebaju braniti. To je moglo dovesti do konfrontacije – naprimjer između lokalne i državne policije – rekao je Šmit.

Oružana pratnja

Smatra da do toga nije došlo dijelom zahvaljujući razumnom pristupu i pametnoj intervenciji međunarodne zajednice.

Ključno pitanje sada glasi: šta dalje s Dodikom? Objašnjava se da ga SIPA do sada nije uhapsila zbog visokog rizika, jer je Dodik neprestano pod oružanom pratnjom. Zbog toga su bh. zvaničnici tražili da EUFOR pruži osiguranje. Međutim, prema medijskim izvještajima, Brisel je to odbio – moguće iz straha od eskalacije.

Šmit je rekao da razumije uzdržanost EU, jer hapšenje kriminalaca ne spada direktno u mandat EUFOR-a – iako se može protumačiti da jeste. Dodaje i da mogu postojati situacije u kojima se eskalacija mora spriječiti.

– Najbolje bi bilo da takva pitanja uopće ne nastaju – rekao je Šmit. On je podcrtao da se nalog za hapšenje “ne može jednostavno ignorisati” jer to slabi vladavinu prava.

– Dok god postoji, mora se izvršiti. Sve dalje je u nadležnosti sudova, tužilaštva i odbrane – dodao je.

Kako piše Welt, njegova formulacija sugerira i drugo moguće rješenje – postizanje dogovora pred sudom uz obustavu naloga za hapšenje.

– To bi bila taktička, ali ne i strateška mjera, jer Bosna i Hercegovina i dalje ostaje zarobljenik vlastitog komplikovanog ustavnog sistema – piše ovaj list.

Dodaje se da , iako je Dejtonski mirovni sporazum okončao rat, on je stvorio kompleksan politički sistem koji karakterišu etničke napetosti i institucionalne blokade.

Promjena političkog kursa u RS

– Bosna i Hercegovina je politički paralizirana. U ovim uslovima, članstvo u EU je teško zamislivo, ali iz perspektive Brisela i Berlina to je jedini realan put naprijed. U suprotnom, zemlja bi mogla dalje tonuti u nestabilnost, što bi vanjski akteri poput Rusije rado iskoristili. Zbog svog geopolitičkog položaja, zapadni Balkan se smatra kapijom prema Evropi – navodi Welt.

Šmit vidi samo jedno rješenje: promjenu političkog kursa u RS.

– Primjećujemo da je podrška Dodiku u RS slaba i da njegovi pokušaji polarizacije ne uspijevaju – kaže on.

Objašnjava da Dodikovi višestruki pokušaji da organizuje masovne skupove nisu uspjeli.

– Nova orijentacija RS kroz snažniju opoziciju, koja bi preuzela i odgovornost vlasti, mogla bi brzo okončati mnoge od aktuelnih kriza – rekao je.

A kako piše Welt, do tada odnos prema Dodiku ostaje test sposobnosti Evrope da u svom neposrednom susjedstvu očuva stabilnost i vladavinu prava.

(avaz.ba)