Razmatrani materijali:
- Informacija o stanju sporta u gradu Bihaću od strane Gradskog sportskog saveza,
- Stanje u NK „Jedinstvo“ Bihać od strane kluba,
- Pregled stanja sportske infrastrukture od strane JU-e za sport, odmor i rekreaciju.
Prema riječim vijećnika sva tri gore navedena dokumenta daju mnoštvo definicija, liste želja, različitih ocjena, prijedloga i mišljenja o tome što se po pitanju sporta u gradu Bihaću treba raditi, kako bi se trebalo raditi, te koje mjere poduzeti. Najviše ih zabrinjava ih činjenica da dokumenti ne objašnjavaju osnovni problem: Zašto ne postoje programi koji se bave ovim tim pitanjima?
Na osnovu analize ovih dokumenata, provedene rasprave o istim, kao praćenja stanja sporta u gradu Bihaću sa aspekta organiziranosti sporta, sistemskih rješenja i njihove primjene, stanja sportske infrastrukture, financiranje sporta, zdravstvene zaštite učesnika u sportu, stručni kadrovi u sportu, informiranost o sportu i dr., nameće se više generalnih zaključaka:
- U cijelosti poštivati i insistriati na primjeni postojećih zakonskih propisa i sistemskih rješenja u oblasti sporta, posebno: Zakon o sportu USK-a, Zakon o udruženjima i fondacijama FBiH, te Zakon o ustanovama RBiH, te na taj način potpuno depolitizirati oblast sporta i vratiti ga u sportske institucije kojima je to svrha postojanja i koje su odgovorne za stanje i razvoj sporta. U tom smislu traži se od gradonačelnika grada Bihaća da u skladu sa svojim ovlaštenjima pripremi Odluku kojim će se bliže utvrditi uslovi, kriteriji, način i postupak dodjele sredstava iz budžeta Grada Bihaća za oblast sporta.
- Prekinuti dugogodišnju praksu (neke aktivnosti u tom smjeru su već poduzete) direktnog politički motivisanog financiranja određenog broja sportskih klubova dirketno iz budžeta Grada, što se pokazalo lošom praksom, a nije ni u skladu sa Zakonom o sportu USK-a. U tom smislu prema Zakonu o sportu USK-a Sportski savez grada Bihaća donijet će Pravilnik o raspodjeli sredstava sportskim klubovima na osnovu kojeg će se vršiti doznačavanje finansijskih sredstava iz budžeta Grada za finansiranje sporta.
- Poboljšati nivo suradnje Gradskog sportskog saveza i Gradskog vijeća, odnosno obavezati Graski sportski savez, kao subjekt (nevladina organizacija) koji se najvećim dijelom finansira iz budžeta Grada Bihaća, da Gradsko vijeće izvještava-informira o svom planu rada i o utrošku sredstava. Sportski savez će za svaku godinu Gradskom vijeću dostaviti Program rada i Plan utroška sredstava u roku utvrđenom Zakonu o sportu USK-a, odnosno kvartalne i godišnje izvještaje o radu i finansijskom poslovanju.
- Kvalitet kadrova (sportski radnici, treneri, medicinsko osoblje, delegati, sportski pedagozi) u institucijama sporta mora biti unaprijeđen, da bi kadrovi bili sposobni da izvrše neophodne analize u svom domenu rada i ponude stručna konkretna rješenja. Kontinuirano raditi na omasovljavanju sportskih klubova, prednost kod finansiranja dati klubovima sa omladinskim selekcijama, a poseban značaj najboljim sportistima kroz nagrađivanje značajnih sportskih uspjeha u vidu stipendija i sl.
- NK „Jedinstvo“ Bihać za dvije godine treba da obilježi 100 godina postojanja rada i djelovanja, a nalazi se u nezapamćeno teškom stanju, možda najtežem od njegovog osnivanja. U ovakvim okolnostima potrebno je da organi kluba (Upravni odbor i Skupština kluba) uz pomoć krovne sportske institucije grada (Gradski sportski savez) čija je Jedinstvo članica hitno i studiozno analiziraju razloge i uzroke dugogodišnjeg teškog stanja u kojem se nalazi klub, te ponude konkretne prijedloge neophodnih mjera i strategiju sa preciznim rokovima, u cilju prevazilaženja trenutnog stanja, te davanja smjernica za budući rad i djelovanje kluba.
- Adaptaciju i izgradnju sportske infrastrukture staviti na prvo mjesto kad je oblast sporta u pitanju. S tim u vezi ubrzati proces sanacije postojeće sportske infrastrukture, prvenstveno sportskog centra „Luke“ i nogomentnog stadiona „Borići“ sa pratećim objektima.
- Odrediti koja će javna ustanova/preduzeće biti zaduženo za gazdovanje, upravljanje i održavanje sportskih igrališta u mjesnim zajednicama na području Grada Bihaća, te gradskog nogomentnog stadiona.
- Jasno se opredijeliti koje manifestacije sporta su od interesa za Grad Bihać u cilju promocije grada, stimulacije mladih da se bave sportom i podizanja nivoa sportske kulture svih učesnika, odnosno prekinuti praksu neplanskog finansiranja sportskih manifestacija za koje nije jasno identificiran nivo benefita za Grad.
- Dati nalog Službi za internu reviziju Gradske uprave, da izvrši reviziju finansijskog poslovanja za period 2012. – 2016. godina, s obzirom na sumnje u mnogobrojne nezakonitosti koje su se odvijale o tom periodu, sa naglaskom na sprovođenje postupka javnih nabavki za igrališta u MZ.
- Osigurati potrebna budžetska izdvajanja za sport, redovne prihode za Sportski savez u cilju finansiranja sportskih klubova, te u tom smislu posebnu pažnju posvetiti finansiranju sporta osoba sa invaliditetom.
- S obzirom na sve izneseno, a naročito teško stanje u oblasti sporta, pad obuhvata mladih u sportu, slabije takmičarske rezultate, činjenicu da je Savez finansijski opterećen za narednih nekoliko godina, te s obzirom na sve pomenute nezakonitosti u radu tokom diskusija (nezakonito prebacivanje novca Jedinstvu preko drugih klubova u periodu blokade računa, nezakonito pristupanje izgradnji dječijih sportskih igrališta u mjesnim zajednicama), prihvatanje dugogodišnje negativne prakse uplitanja politike u sport i neukazivanje na taj problem, smatramo da predsjednik Sportskog saveza zajedno sa Upravnim odborom, u najmanju ruku iz moralnih razloga, treba da podnesu ostavke.
Svi zaključci su izglasani, 16 vijećnika stranaka GS, SDP, A-SDA i DF glasali su za navedene zaključke, dok su vijećnici SDA bili suzdržani. S druge stane SDA je ponudila nekoliko zaključaka za uvećanje nekoliko budžetskish stavki za sport u ukupnom iznosu od 420 hiljada KM i ti zaključci su odbijeni.