Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ubrzalo je rad na predmetu protiv Milorada Dodika koji se odnosi na kupovinu vile na Dedinju, afere u kojoj se ovaj bjegunac od bh. pravosuđa i predsjednik eniteta RS sumnjiči, između ostalog, i za pranje novca, saznaje Raport.

Dokazi Tužilaštva

Iako Dodik godinama tvrdi da je tu sve čisto, da je kredit uredno podigao i da ga uredno vraća, dokazi Tužilaštva BiH i Finansijsko obavještajnog odjela SIPA-e (FOO) ipak pokazuju drugačije. Zvanično se sumnjiči i za krivično djelo primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja – pranje novca.

Dodik se trebao 2. aprila po pozivu Tužilaštva BiH pojaviti na ispitivanju, ali je to izignorisao. Kao i pozive za napad na ustavni poredak, zbog čega je za njim raspisana centralna potjernica.

Postoji opravdana sumnja da je Dodik, prema informacijama Raporta, oprao više od 1,4 miliona maraka (750.000 eura). Postupajuća tužiteljica, kako saznajemo, ima dovoljno dokaza da podigne optužnicu. Čak i bez dokumentacije iz Srbije, koju ova zemlja odbija poslati više od tri godine putem međunarodnopravne pomoći.

Naravno, preduslov je da se Dodik ispita. Zato i jeste traženo od pravosuđa Srbije da Dodik bude ispitan u Beogradu, s obzirom da ne želi dati izjavu Tužilaštvu BiH. To je čak javno potvrdio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdeći da su “strane službe našle neke ljude u sistemu Srbije da ispitaju Dodika”.

S druge strane, Dodikovi advokati traže da se sve pošalje Tužilaštvu RS, ali će predsjednik RS, kako saznajemo uskoro naći i na novoj centralnoj potjernici po zahtjevu Tužilaštva BiH. Uporedo s tim, Tužilaštvo priprema i radi na zahtjevu za crvenom potjernicom Interpolu. Prvi pokušaj raspisivanja crvene međunarodne potjernice je odbijen, jer Interpol odbija da postupa po krivičnim djelima koja se vode kao politička. U predmetu ‘vila Dedinje’, situacija je drugačija jer se tu Dodik sumnjiči za kriminal.

Krivično djelo pranje novca neće biti prepreka za Interpol i da po zahtjevu bh. pravosuđa objavi potjernicu. Tužilaštvo će, kao i slučaju neodazivanja u slučaju napad na ustavni poredak tražiti privođenje i potjernicu “jer je nedostupan pravosudnim organima”.

Dodik je vilu u elitnom Beogradskom naselju Dedinje, podsjećamo, kupio 14. maja 2007. godine za, kako je tada rečeno, 750.000 eura. Tada je tvrdio da je nekretninu platio novcem od kredita u Pavlović banci, međutim, kako se na kraju ispostavilo, kredit u toj banci podigao je tek godinu kasnije, tačnije 27. juna 2008. godine.

Aneksi ugovora nisu valjani

U prevodu, Tužilaštvo ima dokaze da je Dodik kupovinu vile Dedinje želio opravdati fiktivnim kreditom koje je podigao u Pavlović banci. Jer, dokazi su jasni. Vilu je kupio 2007., kredit u Pavlović banci podigao 2008, a upisao hipoteku tek 2009.godine.

Suština je da Dodik navodne rate kredita vraćao u kešu, putem kurira i vozača koje je slao u Beograd. Tužilaštvo BiH ima iskaze svjedoka koji su boravili u ovoj instituciji u proteklom periodu. Neki su iskaze dali početkom marta. Aneksi ugovora i dokazi koje je donosio Dodik 2022.godine, o ugovoru s bankom, uopće ne idu u njegov prilog niti su vjerodostojni. Novi svjedoci to su i potvrdili.

(slobodna-bosna.ba)